سوالات متداول در مورد PRK

در عمل چشم به روش پی آر کی جراحان عادت دارند از بیماران خود سوالات زیادی بپرسند. بخش مهمی از نقش ما به عنوان جراح آموزش شما است. در اینجا به برخی از سوالاتی که بیشتر از ما پرسیده می شود اشاره کرده ایم:

آیا روش PRK درد آور است؟

خیر، این روش بدون درد است. زیرا چشم کاملاً با قطرات چشمی بی حس می شود. این قطره ها بسیار موثر هستند، بنابراین نیازی به تزریق یا IV نیست. پس از جراحی، ممکن است سه یا چهار روز در آن ناحیه کمی احساس ناراحتی کنید. برای رفع این درد، جراحان به طور معمول داروی مسکن دهانی را برای شما تجویز می کنند. ما قطرات چشمی بی حسی نیز به شما می دهیم تا برای اطمینان به خانه ببرید.

روند پی آر کی چقدر طول می کشد؟

اکثر بیماران از سرعت انجام PRK تعجب می کنند. انتظار داشته باشید که یک جراح باتجربه در پنج یا شش دقیقه این عمل را در هر چشم انجام دهد.

چقدر طول می کشد تا چشم های من خوب شود؟

روند بهبودی در PRK بیشتر از لیزیک طول می کشد زیرا بافت اپیتلیوم از سطح چشم برداشته می شود. بهبود بافت اپیتلیوم سه یا چهار روز طول می کشد. در این مدت بعد از PRK احساس ناراحتی خواهید داشت و دیدتان بسیار تار خواهد بود. چهار یا پنج روز پس از جراحی بینایی شما شروع به شفاف شدن می کند، گرچه ممکن است چندین هفته تا یک ماه طول بکشد تا عالی شود. وضوح دید پس از PRK به مدت سه تا شش ماه بهبود می یابد و سپس تثبیت می شود.

PRK چیستچه اتفاقی می افتد اگر دید من پس از PRK واضح نباشد؟

چشمان هر فرد حتی در دستان یک جراح ماهر، چه در حین جراحی و چه در حین ترمیم، به لیزر اگزایمر پاسخ متفاوت می دهد. همه دید کاملی ندارند. حدود 5 درصد از بیماران PRK دریافتند که دید آن­ها آنچنان که انتظار داشتند واضح نیست. در این شرایط متخصصان معمولاً یک روش تقویت را توصیه می کنند، که به معنای انجام PRK دیگر برای اصلاح است. در صورت نیاز به یک روش تقویت، این روش معمولاً شش ماه پس از جراحی اصلی انجام می شود. اگر بینایی شما به مرور تغییر کند، می توان سال­ها بعد یک روش تقویت را انجام داد.

پی آر کی و سوالات متداولاصلاح تا کی ادامه دارد؟

نتایج PRK شما در طول زمان کاهش نمی یابد (ضعیف نمی شود). وقتی چشم هایتان تثبیت شد، معمولاً طی سه تا شش ماه، اصلاح بینایی شما دائمی است. این به این معنی نیست که دید شما تغییر نخواهد کرد. دید به طور معمول با افزایش سن کاهش می یابد و پی آر کی مانع از کاهش آن نمی شود. همچنین، بینایی ترکیبی از قسمت­های مختلف چشم است، نه فقط قرنیه. تغییر در قسمت­های دیگر چشم، مانند ایجاد آب مروارید ، می تواند بینایی شما را تغییر دهد. اگرچه معمولاً متوجه می شویم که برای سال­های زیادی تا دهه ها پس از PRK بینایی عالی باقی می ماند. اگر بینایی شما در سنین بالاتر تغییر کند، معمولاً می توان یک روش تقویت را برای بازگرداندن دید عالی و بدون عینک انجام داد.

آیا می توانم بلافاصله بعد از پی آر کی رانندگی کنم؟

شما نمی توانید روز جراحی رانندگی کنید زیرا تاری دید خواهید داشت و ممکن است آرام­بخش مصرف کرده باشید. صبح روز بعد، اکثرا به اندازه کافی خوب می بینند و می توانند در طول روز بدون عینک رانندگی کنند. شما باید فقط در صورتی رانندگی کنید که بینایی کافی داشته باشید تا با خیال راحت این کار را انجام دهید.

چه زمانی می توانم به کار برگردم؟

بیشتر بیماران می توانند چهار یا پنج روز پس از عمل PRK به محل کار خود بازگردند.

اگر چشم­های خشک داشته باشم، آیا روی جراحی PRK من تأثیر می گذارد؟

 بستگی دارد. بسیاری از افراد عمل PRK را انجام داده اند زیرا خشکی چشم خفیف دارند و نمی توانند به راحتی از لنزهای تماسی استفاده کنند. این بیماران از داشتن بینایی خوب بدون آزردگی تماس خوشحال هستند. از طرف دیگر، اگر خشکی چشم متوسط یا شدید دارید، PRK پیشنهاد خوبی نیست. بخشی از معاینه جامع شما قبل از عمل، ارزیابی خشکی چشم و هشدار دادن در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری خواهد بود. گاهی اوقات خشکی چشم قبل از عمل قابل درمان است و همچنان می توانید PRK موفقی داشته باشید.

اگر جراحی قبلی چشم داشته باشم، آیا هنوز یک کاندیدای PRK هستم؟

غالباً افرادی که قبلاً جراحی چشم کرده اند، کاندیدای PRK هستند. با این حال، این جراحی ها  می توانند جراحی های دشوارتری باشند و نتایج قابل پیش بینی کمتری داشته باشند. به عنوان مثال، PRK به دنبال شکل قدیمی تر جراحی انکساری، کراتوتومی رادیال (RK) استفاده شده است. با RK، قرنیه با ایجاد برش های کوچک و شبیه به اطراف محیط آن صاف می شود تا نزدیک بینی و آستیگماتیسم را اصلاح کند.  PRK به دنبال RK تا زمانی که بینایی بیمار نسبتاً پایدار باشد و هنوز با عینک قابل اصلاح باشد، می تواند موفق شود.

اگر من قرنیه نازک داشته باشم، آیا هنوز یک کاندیدای PRK هستم؟

بله. PRK در بیماران مبتلا به قرنیه نازک روش ارجح است زیرا PRK به اندازه لیزیک در قرنیه وارد نمی شود.

آیا بعد از جراحی در صورت لزوم می توانم از لنزهای تماسی استفاده کنم؟

پس از جراحی، اگر هنوز به اصلاح یک یا هر دو چشم خود نیاز دارید، می توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید. برخی از بیمارانی که تحت عمل جراحی مونوویژن قرار می گیرند، گاهی اوقات از یک لنز تماسی در چشم استفاده می کنند. آن­ها ممکن است این کار را در شرایطی انجام دهند که بخواهند دیدشان از راه دور در هر دو چشم عالی باشد، مانند بازی تنیس.

اگر لنز تماسی را قبل از پی آر کی را تحمل می کردید، احتمالاً پس از آن را نیز تحمل خواهید کرد. اگرچه در عمل، به جای بازگشت شما به سایش لنزهای تماسی، جراح شما به طور کلی یک تقویت کننده را برای تیز کردن دید شما توصیه می کند.

آیا ممکن است جراحی سال­ ها بعد مشکلاتی ایجاد کند؟

احتمال بروز عوارض ناشناخته  بسیار بعید است.

PRK نوعی جراحی انکساری لایه ای است، که از سال 1949 انجام می شود. افرادی که قبلاً تحت انواع عمل جراحی انکسار لایه ای قرار گرفته اند (بسیار کم دقت و تهاجمی تر از PRK ) در طول پنجاه سال گذشته مشکلات غیر منتظره ای برایشان ایجاد نشده است.

آیا PRK از بیماری های چشم جلوگیری می کند؟

نه. PRK از آب مروارید، گلوکوم، جدا شدن شبکیه، تخریب ماکولا یا هر بیماری چشم دیگر جلوگیری نمی کند.
به همین دلیل مهم است که حتی پس از PRK معاینه منظم چشم داشته باشید، حتی اگر بینایی تان کامل باشد. اگر در آینده با این مشکلات روبرو شوید، PRK خطر ابتلا به این مشکلات را افزایش نمی دهد یا درمان آن­ها را مختل نمی کند.

آیا باید جراحی هر دو چشم را همزمان انجام دهم؟

برخی از بیماران به دلیل بهبودی نسبتاً کند از PRK، ترجیح می دهند هر بار یک چشم تحت درمان قرار گیرد.
این بیماران مادامی که اولین چشم بهبود می یابد به چشم عمل نشده اعتماد می کنند.

سپس، آن­ها جراحی چشم دوم را انجام می دهند. با این حال، بیشتر بیماران ترجیح می دهند جراحی هر دو چشم را همزمان انجام دهند، تا از انجام دو بار عمل و دو بار بهبودی خودداری کنند. در نهایت، انتخاب با خود شما است و شما نباید تحت فشار قرار بگیرید که کار را به چه صورت انجام دهید.

آیا باید منتظر نسل بعدی درمان PRK باشم؟

سال­های اخیر چندین پیشرفت در عمل جراحی PRK به وجود آمده است.

PRK با هدایت موج تصحیح دقیق تر و دید در شب بهتری نسبت به فرم های قدیمی PRK ارائه می دهد.
پیشرفت دیگر در PRK، از بین بردن تقریبی خطر ابتلا به تیرگی قرنیه پس از PRK است. امروزه لیزرهای بهتر و استفاده از قطره چشمی به نام میتومایسین C در پایان جراحی، تقریباً در همه، منجر به قرنیه شفاف می شود.
PRK در حال حاضر یک فناوری نسبتاً پایدار است که پیشرفت­های آن به تدریج اتفاق می افتد. به طور کلی، شما خیلی سریعتر از یشرفت PRK پیر می شوید. برای بیشتر افراد، انتظار طولانی تر منطقی نیست.

 

بازدیدها: 84

ارسال یک پاسخ