بیماری انحراف یا لوچی چشم در کودکان

بیماری انحراف یا لوچی چشم ، نوعی بیماری چشمی است که در آن چشمها وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر دارند.

استرابیسم یا لوچی چشم چیست؟

به حالتی که چشم ­ها هم محور نباشند، استرابیسم چشمی گفته می­ شود. که یکی از شایع ترین مشکلات چشمی در کودکان است و حدود چهار درصد کودکان کمتر از 6 سال را درگیر می کند. در این بیماری ممکن است یک یا هر دو چشم به سمت داخل، خارج، بالا و یا پایین منحرف شود و ممکن است هر یک از موارد مذکور ممکن است به طور همزمان در کودک اتفاق بی افتد. در این وضعیت در حالیکه یک چشم مستقیماً به سمت جلو نگاه می کند چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا و یا پایین چرخیده است. چشم چرخیده بعضی اوقات به وضعیت اصلی و مستقیم برگشته و بر عکس چشم مستقیم از موقعیت خود خارج می شود.

در واقع بیماری انحراف یا لوچی چشم در میان گروه سنی اطفال مشکل شایعی بوده و در حدود 4% کودکان دیده می شود حتی ممکن است زمان بروز آن در سنین بالاتر نیز باشد. شیوع آن در پسر و دختر یکسان است و گاهی ابتلا فامیلی هم دارد. با اینحال، بعضی از مبتلایان سابقه چنین مشکلی را در فامیل خود بیان نمی کنند.

علت انحراف چشم یا استرابیسم:

شش عضله کنترل حرکات هر چشم را بر عهده دارند؛ یکی از این عضلات چشم را به سمت داخل و دیگری به سمت خارج حرکت می­ دهد. 4 عضله دیگر حرکت چشم به سمت بالا، پایین و گوشه ­ها را امکانپذیر می کنند.

لذا جهت تمرکز دو چشم بر روی یک نقطه، عملکرد همزمان و هماهنگ این عضلات الزامی است و در حرکت همزمان دو چشم نیز باید عضلات هر دو چشم هماهنگ عمل کنند و عملکرد این عضلات بر عهده مغز است و اختلال در عملکرد هر یک از عضلات یا مغز منجر به بیماری انحراف یا لوچی چشم (استرابیسم) می شود. در واقع هر علتی که در این هماهنگی اختلال ایجاد کند می تواند منجر به استرابیسم شود.

نقش کنترلی مغز بر عضلات چشم از اهمیت بالایی برخوردار است. کودکان مبتلا به مشکلات مغزی از قبیل فلج مغزی، عقب افتادگی مغزی، هیدروسفالی و تومورهای مغزی اغلب دچار استرابیسم می­ شوند و هر عاملی که منجر به کاهش بینایی شود مانند عیب انکساری، آب مروارید، صدمات چشمی و … می ­تواند عاملی برای بیماری انحراف چشم در کودکان باشد.

علائم شایع استرابیسم

  • انحراف چشم کودک به سمت داخل، خارج، بالا یا پایین
  • عدم تمرکز چشم بر روی یک جسم
  • بستن یکی از چشمها در نور آفتاب
  • کج کردن سر به یک سمت

انواع استرابیسم:

ایزوتروپی مادرزادی: در این حالت چشم به طرف داخل منحرف می شود و معالجه این بیماری در اکثر موارد توسط جراحی انجام می شود.

ایزوتروپی تطابقی: در سنین بالاتر از دوسال اتفاق می افتد. در این نوع برای دیدن شفاف تر اشیاء در فواصل دور، نزدیک یا هر دو، یکی از چشم ها به طرف منحرف می شود. و این اختلال با تجویز عینک و گاهی عینک دو کانونی قابل درمان است.

اگزوتروپی: در این حالت با تمرکز کودک بر روی جسم در فاصله دور، چشم به خارج منحرف می شود. و ممکن است بصورت متناوب در هنگامی خستگی یا بیماری دیده شود. و گاهی تنها علامت این بیماری بستن یک چشم در نور شدید آفتاب است. و درمان آن ورزش چشمی و عینک است.

درمان انحراف چشمی:

درمان لوچی در کودک بر مبنای معیارهای مثل سن کودک، سلامت عمومی و سابقه پزشکی، تحمل کودک برای پذیرش درمان های اختصاصی، علت استرابیسم، نوع استرابیسم و شدت آن بستگی دارد. تشخیص زود هنگام و به موقع استرابیسم از صدمات دائمی آن می تواند جلوگیری کند. به همین دلیل معاینه چشم پزشکی برای تمامی کودکان توصیه می شود. کلینیک چشم پزشکی نیکان آماده ارائه خدمات چشم پزشکی و درمان لوچی چشم می باشد.

بازدیدها: 138

ارسال یک پاسخ