PRP(درمان ناباروری به روش پی آر پی)

پلاكت(PRP):

PRP از خون تازه خود فرد تهیه می ­شود و پلاسمای غنی از پلاکت (Placelet Rich Plasma) در آزمایشگاه جداسازی می شود، به صورتیکه تعداد پلاکت آن حدود 5 برابر می ­شود. درمان با پلاسمای غنی‌شده با پلاکت روشی است که معمولاً برای بهبود آسیب‌های ورزشی ورزشکاران حرفه‌ای به کار می‌رفته ‌است. پی آر پی دربردارندۀ غلظت بالایی از فاکتورهای رشد گرفته شده از خون بیمار است. در این روش، خون بیمار در یک دستگاه سانتریفیوژ مخصوص قرار داده می‌شود تا پلاسمای غنی‌شده با پلاکت از بقیۀ اجزای خون جدا شود. این مخلوط زرد رنگ غنی از فاکتورهای رشد به عضله یا تاندون آسیب‌دیده تزریق می‌شود تا رشد و بازسازی طبیعی بافت را تقویت و تسریع کند.

استفاده از PRP در درمان ناباروري:

یکی از مشکلاتی که در  شیوه درمانی ناباروری از طریق IVF در برخی افراد ایجاد می شود، شکست مکرر لانه گزینی است. در این شرایط فردی بارها IVF انجام داده و دچار شکست می ­شود. شکست مکرر لانه گزینی به عدم موفقیت لانه گزینی بعد از 3 بار متوالی یا بیشتر گفته می ­شود. تحقیقات نشان داده که تزریق فاکتورهای رشد پلاکتی (PRP) به داخل رحم  می تواند در بهبود شرایط لانه گزینی تاثیر مثبت داشته و درصد بسیار زیادی از موارد شکست مکرر لانه گزینی را به خوبی درمان نماید.

گاهی اوقات درمان از طریق لانه گزینی ناموفق است یا با دارو ضخامت رحم رشد نمی‌کند، آن زمان است که از روش پی‌آرپی (PRP) می‌توان استفاده کرد. در این روش فاکتورهای رشد پلاکتی از خون محیطی خود فرد گرفته می شود و سپس در فضای آزمایشگاهی پلاکت و گلبول های قرمز خون از یکدیگر جدا و تنها پلاکت که حاوی فاکتورهای رشد فراوان است به رحم مادر تزریق می شود. به کار بردن این روش برای بانوان هیچ عارضه­ ای را به همراه ندارد و تقریبا می­ توان گفت که این روش یکی از قطعی­ ترین روش­های درمان ناباروری به حساب می­ آيد.

مراحل انجام PRP:

مراحل انجام PRP بسیار ساده است. این ترکیب از خون شما گرفته می­شود، لذا دریافت آن به سادگی یک خونگیری بوده و جداسازی آن توسط روش­های آزمایشگاهی انجام می ­شود. به علت اینکه منشا این ماده از خود بیمار است احتمال آلودگی، واکنش آلرژیک و سایر خطرات در بیمار بسیار پایین است.

 

بازدیدها: 60

ارسال یک پاسخ