هیستروسالپینگوگرافی “عکس رنگی رحم” چیست؟

هیستروسالپینگوگرافی “عکس رنگی رحم” چیست؟

هیستروگرافی، تصویربرداری از رحم و لوله‌های رحمی با استفاده از تزریق مواد حاجب جهت بررسی‌های بالینی در حیطه‌ی بیمارهای زنان می‌باشد. هیستروسالپینگوگرافی روشی است که به‌منظور بررسی داخل رحم و لوله­‌های رحمی انجام می­‌گیرد.

در این روش با استفاده از اشعه x و ماده حاجب چسبندگی­‌های درون رحمی، پولیپ، فیبروم و برخی دیگر از مشکلاتی که سبب انسداد لوله‌­ها و جلوگیری از لقاح تخمک و اسپرم می­‌گردد، قابل تشخیص است.

پزشک شما ممکن است این آزمون را در صورت داشتن مشکل در بارداری یا مشکلات حاملگی مانند سقط جنین انجام دهد. هیستروسالپینگوگرافی می‌تواند به تشخیص علت ناباروری کمک کند.

آزمون جهت بررسی

1) توده های توموری

2) چسبندگی ها

3) فیبروئیدهای رحمی

4) انسداد لوله های فالوپ در نتیجه عفونت و زخم بوجود آمده است.

5) بسته شدن لوله های فالوپ در یک  روش عقیم سازی

6) دوباره باز کردن لوله های فالوپ بدنبال یک عقیم سازی

آمادگی

بهتر است که انجام عکس رنگی رحم 9تا12 روز  بعد از آغاز عادت ماهیانه شما و پیش از تخمک گذاری انجام بگیرد.

در این زمان بهتر است که مقاربت های محافظت شده داشته باشید.

این روش نباید زمانیکه عفونت فعال دارید انجام شود. اگر شما مبتلا به عفونت مزمن لگنی و بیماری مسری جنسی درمان نشده در زمان انجام آزمون هستید به تکنولوژیست یا پزشک اطلاع دهید.

قبل از آزمون ممکن است از شما خواسته شود به منظور تخلیه روده هایتان از یک مسهل و یا تنقیه استفاده کنید طوریکه رحم و ساختمان های اطراف آن بخوبی دیده شوند.

عکس رنگی رحم چگونه انجام می شود:

بیمار برروی پشت روی تخت قرار گرفته و زانوهایش را خم کرده و از یکدیگر فاصله می دهد. اسپکولوم بداخل واژن تعبیه شده و سرویکس تمیز شده و سپس یک کاتتر بداخل سرویکس تعبیه می شود. بعد اسپکولوم خارج شده، سپس ماده ی کنتراست از طریق کاتترشروع به پر کردن حفره رحمی، لوله های فالوپ و حفره صفاق  می گردد.

هیستروسالپینکوگرافی معمولا”حدود 30 دقیقه طول می کشد.

 

بازدیدها: 87