عکس رنگی کليه IVP

عکس رنگی کليه  IVP

عكس رنگی كليه IVP روشی برای تصویربرداری از کلیه ­ها، حالب­ ها و مثانه است که در آن از مواد حاجب حاوی ید استفاده می ­شود. هنگامی که ماده حاجب حاوی ید به یک ورید تزریق شود؛ این موارد از طریق جریان خون از کلیه­ ها عبور کرده و جمع آوری می ­شوند و سبب روشن­ تر دیده شدن مجاری ادراری از کلیه­ ها تا مثانه می­ شوند.

کاربردهای این روش تصویربرداری چیست؟

رادیوگرافی به روش (IVP) به رادیولوژیست کمک می­ کند تا اختلالات و ناهنجاری­ های سیتم ادراری را بررسی کند از جمله بررسی چگونگی و سرعت و نحوه دفع و انتقال مایعات را در بدن بیمار نشان می­ دهد. این روش برای کمک به تشخیص علائمی نظیر رویت خون در ادرار یا درد در پهلوها(کلیه ها) بکار می ­رود و همچنین به رادیولوژیست کمک می­ کند تا مشکلات شایع مجاری ادراری را تشخیص دهد، از جمله:

– سنگ کلیه

– بزرگی پروستات

– تومورها یا توده های کلیه، حالب ها و مثانه

– تاثیرات جراحی بر سیتم ادراری

– مشکلات مادرزادی سیستم ادراری

– شناسایی اندازه، شکل و عملکرد غیر طبیعی کلیه ها

-کمک به تشخیص علایم بیماری مثل خون در ادرار یا درد در پهلو کاربرد دارد.

مزاياي IVP

 1. تشخيص رابطه آناتوميك سيستم دفع ادرار با رسوبات آهكی
 2. اثبات وجود يا عدم وجود انسداد مجاري ادراری
 3. بهبود وضعیت سيستم دفع ادرار
 4. توانايی تشخيص سنگ های اسيد اوريك
 5. توانايي ارزش گذاري كليه سمت مخالف
 6. دفع آسان ماده حاجب از بدن

آمادگی بیمار

 نکاتی که جهت آمادگی بیمار حائز اهمیت است شامل:

 

 1. عاری شدن مواد دفعی و گاز از روده­ ها که در اغلب سرویس­ های رادیولوژی با خوردن مسهل روغنی مانند روغن کرچک عصر روز قبل از آزمایش استفاده می­ شود و از روز آزمایش بیمار ناشتا می ­ماند. در مورد بیمارانی که مسهل روغنی عصر روز قبل از آزمایش میل می­ کنند.
 2. در مواردی که بیمار قادر به خوردن مسهل از راه دهان نباشد، از شیاف بیزاکودیل و در نزد بیماران بستری در بیمارستان تنقیه آب و روغن زیتون استفاده می­ شود. اطفال و بیمارانی که همیشه اسهال دارند، نیازی به خوردن مسهل ندارند.
 3. منع استفاده از مایعات به مدت چند ساعت قبل از آزمایش در بیمارانی که عملکرد فیزیولوژیکی کلیه­های آنها طبیعی است و در نتیجه باعث افزایش غلظت ماده حاجب در ادرار و مهیا ساختن تصویر ایده آل از سیستم پیلوکالیس­ها می­ شود. ولی برای بیمارانی که مبتلا به نارسائی کلیوی و قلبی، دیابت، بالا بودن میزان اسید اوریک و میلوما مغز استخوان هستند و در اطفال و نوزادان که محدود کردن مایعات باعث به هم خوردن بالانس الکترولیت­ ها می­ شود، به هیچ وجه توصیه نمی­ شود.
 4. بیمارانی که سابقه حساسیت نسبت به بعضی از غذاها(ماهی)، میوه ­ها و بعضی داروها مانند پنی­سیلین دارند، تجویز داروی ضد حساسیت مانند آمپول هیدروکورتیزون قبل از تزریق ماده حاجب ضروری است و از داروهای حاجب غیریونی(مانند امنیپاک) برای آنها استفاده می­ شود.
 5. تهیه نسخه به منظور تهیه کردن مواد حاجب، سرنگ، اسکالپ وین، داروی ضدحساسیت و مسهل و تشریح آزمایش برای آگاهی و همراهی بیمار روز قبل از پرتونگاری تجویز می ­شود.

بازدیدها: 193