سونوگرافی واژینال چیست؟

سونوگرافی واژینال چیست؟

سونوگرافی واژینال بررسی دستگاه تناسلی داخلی(رحم، تخمدانها) و لگن خانم می باشد. این بررسی کمک می کند هر گونه ناهنجاری در رحم، دهانه رحم و پوشش رحم، لوله های رحم، تخمدان، مثانه و حفره لگن مشخص شود و با سونوگرافی شکمی متفاوت است به طوری که اندام های داخلی از طریق واژن دقیق تر مشاهده می شوند.
این آزمایش در صورت وجود علائم درد در لگن و خونریزی غیرطبیعی توسط پزشک تجویز می شود و فیبروئیدها(تومورهای عضلانی رحم)، پولیپ ها (ضخیم شدن پوشش داخلی رحم)، کیست تخمدان، ناباروری و اوایل بارداری مورد بررسی قرار می گیرد.

آمادگی برای سونوگرافی واژینال

– آمادگی خاصی موردنیاز نیست، فقط پیش از آزمایش باید مثانه خالی شود.
– اگر تامپون استفاده می کنید باید برداشته شود.

انجام سونوگرافی واژینال منافاتی با پریود ماهانه نداشته و در صورت نیاز قابل انجام و برای برخی از مشکلات حتی بهتر می باشد لیکن ترجیح بیماران، به انجام این سونوگرافی بعد از اتمام پریود و عدم خونریزی می باشد.
پیش از انجام سونوگرافی در خصوص متاهل بودن یا نبودن سوال خواهد شد.(در صورت باکره بودن حتما اطلاع دهید)
بهتر است لباسی راحت بپوشید تا مزاحمتی در انجام مطالعه نداشته باشد.

در طول سونوگرافی واژینال چه اتفاقی می افتد؟

پس از خالی کردن مثانه، پزشک از شما  می خواهد لباس پایین تنه خود را دربیاورید. سپس باید بر روی تخت دراز بکشید. در صورتی که پزشک رادیولوژیست آقا باشد به شما لباس مخصوص داده می شود و یا روی شما با ملحفه پوشانده میشود.سپس باید پاها را خم کنید و دستگاه را وارد واژن شما قرار می گیرد. دستگاه از تامپون بزرگتر و به شکلی است که به راحتی داخل واژن قرار می گیرد. یک لایه محافظ یک بار مصرف برای هر بیمار بر روی دستگاه قرار داده می شود و ژل روان ساز گرم بر روی دستگاه قرار داده می شود تا راحت تر وارد واژن شود. سپس تصاویری از داخل واژن و لگن گرفته می شود.

آیا سونوگرافی واژینال عواقبی دارد؟

خیر هیچ گونه عواقبی ندارد و شما می توانید پس از سونوگرافی واژینال به فعالیت های قبلی خود بپردازید.

سونوگرافی واژینال چقدر طول می کشد؟

سونوگرافی واژینال معمولا بین ده تا پانزده دقیقه طول می کشد.

خطرات سونوگرافی واژینال چیست؟

هنوز هیچ خطری ناشی از سونوگرافی واژینال دیده نشده است. در این روش از امواج صوتی برای گرفتن تصویر استفاده می شود و هیچ گونه پرتویی وجود ندارد.
اگر باردار هستید، خطری جنین را تهدید نمی کند. اگر باردار هستید و کیسه آب شما پاره شده است ولی درد زایمان ندارید توصیه نمی شود سونوگرافی واژینال انجام دهید زیرا احتمال عفونی شدن پرده های جنینی وجود دارد.
اگر باردار هستید و احتمال جفت سر راهی و یا خونریزی واژینال دارید بهتر است سونوگرافی واژینال انجام ندهید زیرا باعث بدتر شدن خونریزی می شود.

مزایای سونوگرافی واژینال چیست؟

ورود دستگاه به داخل واژن تصاویر واضح از داخل واژن و لگن به شما می دهد. این تصاویر به شما و پزشک کمک می کند بررسی های لازم را انجام دهید و در صورت مشکل درمان موردنیاز را تجویز کند.

چه کسی سونوگرافی واژینال را انجام می دهد؟

سونوگرافی واژینال توسط رادیولوژیست انجام می شود که ممکن است مرد یا زن باشد. اگر با سونوگرافر مرد راحت نیستید باید قبل از آزمایش اعلام کنید. در کنار بیمار می تواند همسر یا دوست یا یکی از افراد خانواده در اتاق سونوگرافی باشد.

سونوگرافی واژینال کجا انجام می شود؟

سونوگرافی در دپارتمان رادیولوژی بیمارستان یا مطب رادیولوژی انجامی می شود. سونوگرافی در اتاقی مخصوص با استفاده از دستگاه سونوگرافی انجام می شود.

نتیجه سونوگرافی واژینال کی اعلام می شود؟

در همان جلسه گزارش سونوگرافی به شما تحویل داده می شود.

بازدیدها: 88