هشت نگرانی شایع چشم برای افراد بالای 40 سال

از واقعیت ها فرار نکنید. دقیقاً مانند چین و چروک، کند شدن متابولیسم بدن و سفیدی مو، سرانجام چشم شما نیز تحت تأثیر سن قرار می گیرد. مهم است که درک کنید چشمان شما با افزایش سن چگونه تغییر کرده و چه کاری می توانید انجام دهید تا چشم ها در بهترین حالت ممکن حفظ شوند.

در اینجا خلاصه ای از شرایط چشم و بیماری های شایع در مراحل مختلف بزرگسالی آورده شده است. برخی از این تغییرات تحولات طبیعی و مرتبط با سن است. برخی دیگر ممکن است نشانه هایی از یک بیماری یا شرایط تهدید کننده بینایی باشد برای اطمینان از تشخیص و درمان به موقع که می تواند بینایی شما را نجات دهد، از 40 سالگی حتما در دوره های مرتب به چشم پزشک مراجعه کنند.

1. پیرچشمی

از اواخر دهه 30 و اوایل دهه 40، لنز چشم انعطاف پذیری اش را از دست می دهد و خواندن از نزدیک را دشوار می کند. این بیماری پیرچشمی نامیده می شود (که به معنای واقعی کلمه به معنی “پیر شدن چشم” است) و معمولاً با عینک درمان می شود، اگرچه گاهی سایر درمان ها نیز احتیاج است.

2. خشکی چشم

خشکی چشم با افزایش سن ایجاد شده و یکی از مشکلات شایع زنان در دوران بارداری و یائسگی است. این تغییرات هورمونی باعث تغییر در تولید اشک چشم می شود. همچنین برخی از داروها می توانند باعث خشکی چشم شوند. اگر خشکی چشم دارید، ممکن است مستعد تحریک پلک به نام بلفاریت باشید، که دلیل اصلی تحریک یا تورم پلک است. علاوه بر مراجعه به چشم پزشک، کارهای ساده بسیاری وجود دارد که می توانید برای مرطوب نگه داشتن چشم در خانه انجام دهید.

3. رتینوپاتی دیابتی

افراد 50، 60 و 70 ساله مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند.  رتینوپاتی دیابتی هنگامی اتفاق می افتد که رگ های خونی کوچک داخل شبکیه متورم شده، به دلیل افزایش سطح قند خون، مایع نشت کرده یا  رگ های خونی کاملاً بسته می شوند. اما، شما می توانید با کنترل دقیق قند خون و فشار خون، قدم هایی برای جلوگیری از رتینوپاتی دیابتی بردارید. همچنین برای معاینات غربالگری رتینوپاتی دیابتی به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کنید.

4. آب مروارید

آب مروارید در افراد مسن بسیار شایع است. با افزایش سن، پروتئین های موجود در لنز شما شروع به جمع شدن می کنند. این خوشه ها که به آب مروارید معروف هستند، شفافیت عدسی کمتر، دید دچارتاری و افزایش تابش خیره کننده می شود. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری آنچه می بینند را به دیدن از شیشه کثیف تشبیه می کنند. آب مروارید می تواند در فعالیت های روزمره مانند: رانندگی در شب و تشخیص رنگ ها مشکل ایجاد کند. درمان می تواند شامل عینک برای مراحل اولیه آب مروارید و جراحی برای برداشتن آن باشد.

5. گلوکوم

گلوکوم به عصب بینایی که وظیفه انتقال اطلاعات بینایی به مغز را برعهده دارد، آسیب می رساند. این آسیب اغلب منجر به از دست دادن دید جانبی شده و بدون درمان، می تواند منجر به کوری کامل شود. گلوکوم بیشتر در افراد 55 سال به بالا دیده می شود. یکی از مشکلات گلوکوم، به ویژه گلوکوم زاویه باز، این است که به طور معمول هیچ علائمی در مراحل اولیه ندارد. بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند. به همین دلیل انجام معاینات پزشکی منظم چشم به خصوص با افزایش سن  بسیار مهم است. در مورد تشخیص و درمان گلوکوم بیشتر بدانید.

6. چشمک زدن

هرچه افراد پیرتر می شوند، مایعی که داخل چشم آن­ها را پر کرده شروع به جمع شدن می کند. این امر باعث ایجاد توده یا رشته می شود. این توده ها می توانند به حالت شناور (لکه های کوچک یا خطوطی که در میدان دید شما حرکت می کنند) ظاهر شوند. این مایع همچنین می تواند از دیواره پشت چشم دور شود و باعث شود شما حس چراغ چشمک زن یا رگه های رعد و برق در بینایی خود را تجربه کنید. این به طور معمول بی ضرر است، اما در برخی موارد می تواند منجر به جدا شدن شبکیه شده و باعث کوری شود. اگر شناورها و چشمک زن ها را تجربه کردید، مهم است که هر چه سریعتر به چشم پزشک خود مراجعه کنید، به خصوص اگر شما بیش از 45 سال سن دارید، نزدیک بین هستید یا در گذشته آسیب دیدگی چشم داشته اید.

7. تخریب ماکولای وابسته به سن (AMD)

AMD بر دید مرکزی تأثیر می گذارد. همچنین توانایی فرد در خواندن و تشخیص چهره را محدود می کند. این می تواند به دلیل نازک شدن ماکولا (قسمت حساس به نور شبکیه) یا رشد رگ های خونی غیر طبیعی در زیر شبکیه ایجاد باشد. AMD در صورت عدم درمان می تواند منجر به نابینایی شود و دلیل اصلی نابینایی های زیادی در افراد بالای 65 سال است. اما مراجعه سریع و منظم به چشم پزشکان می تواند رشد کاهش بینایی را کم کردهو در بسیاری از موارد بینایی را بهبود بخشد.

بنابراین بهترین دفاع برای پیری چشم چیست؟

با پیشگیری می توانید چشمان خود را در بهترین شکل ممکن حفظ کنید. برای مراجعه به پزشک منتظر بروز علائم نباشید. ما توصیه می کنیم که همه افراد، حتی افراد بدون علائم، تا 40 سالگی یک معاینه چشم جامع انجام دهند، زیرا این زمان وقتی است که تغییرات مربوط به سن برای چشم ما اتفاق می افتد.

پس از معاینه جامع، بزرگسالان باید چکاب متداول داشته باشند:

• هر دو تا چهار سال تا 54 سالگی
• هر یک تا سه سال تا 65 سالگی
• از 65 سالگی به بعد، هر یک تا دو سال یا بر اساس نیاز، طبق توصیه چشم پزشک.
برخی از بزرگسالان در صورت داشتن بیماری یا شرایطی که ممکن است بر روی چشم آن ها تأثیر بگذارد، مانند دیابت، ممکن است به معاینات چشم مکرر نیاز داشته باشند.

 

بازدیدها: 19

ارسال یک پاسخ