سه نوع رایج آب مروارید چشم کدامند؟

دلیل ایجاد آب مروارید، تجمع پروتئین در بدن است. آب مروارید باعث کدر شدن عدسی در چشم و در صورت عدم درمان، منجر به کاهش بینایی و از دست دادن آن می شود. آب مروارید سه نوع اصلی دارد: کاتاراکت هسته ای، زیر کپسول خلفی و قشری.

1. کاتاراکت هسته ای؛ رایج ترین نوع آب مروارید چشم

این آب مروارید رایج ترین نوع آب مروارید است. با سخت شدن تدریجی و زرد شدن ناحیه مرکزی لنز که به هسته نیز معروف است، شروع می شود. با گذشت زمان، این سخت شدن و زرد شدن به سایر لایه های لنز نیز گسترش می یابد.

با پیشرفت این نوع آب مروارید، تمرکز چشم تغییر می کند و دید نزدیک (برای خواندن یا سایر انواع کار نزدیک) ممکن است به طور موقت بهبود ایجاد کند. این علامت به عنوان دید دوم شناخته می شود، اما بهبود بینایی ای که ایجاد می کند دائمی نیست.
آب مروارید هسته ای به آرامی پیشرفت می کند و ممکن است چندین سال به تدریج رشد کند. تا اینکه تاثیر آن بر روی بینایی دیده شود.

انواع آب مروارید

2. آب مروارید قشری

یک آب مروارید قشری در لایه پوسته لنز، معروف به قشر تشکیل می شود و به تدریج “پره های” خود را از خارج لنز به مرکز گسترش می دهد. این شکاف ها می توانند نوری که به چشم وارد می شود را پراکنده کنند و باعث ایجاد تاری دید، خیرگی، کنتراست و اختلالات دردرک عمق شوند. مبتلایان به دیابت در معرض خطر آب مروارید قشری قرار دارند.

3. آب مروارید زیر کپسولی خلفی

این نوع آب مروارید که عمدتا بر روی خواندن و دید در شب تأثیر می گذارد، به شکل یک ناحیه مات یا ابری کوچک در قسمت خلفی (سطح پشتی) لنز شروع می شود. زیر کپسول نامیده می شود زیرا در زیر کپسول عدسی تشکیل می شود. یک کیسه یا غشای کوچک است که لنز را محصور کرده و در جای خود نگه می دارد.

آب مروارید زیر کپسول می تواند در خواندن اختلال ایجاد کند. همچنین باعث ایجاد هاله و نور خیره کننده در اطراف چراغ شود. افرادی که دارای هورمون های استروئیدی هستند، افراد مبتلا به دیابت و رتینیت پیگمنتوزا ممکن است به این نوع آب مروارید مبتلا شوند.
آب مروارید زیر کپسول می تواند به سرعت توسعه یابد و علائم در طی چند ماه قابل مشاهده باشند.
اگر در بینایی مشکل دارید و مشکوک هستید که ممکن است دچار آب مروارید شده باشید، می توانید برای تعیین وقت ملاقات با شماره های کلینیک چشم نیکان تماس بگیرید.

 

بازدیدها: 81

ارسال یک پاسخ