گرمازدگی و راه های پيشگيری از آن

گرمازدگی اغلب در ماه های تابستان رخ می دهد  و از طیف خفیف تا شدید بروز مي کند و باعث جدی ترین آسیب ها به فرد مي شود. قرار گرفتن طولانی مدت در محیط های بسیار گرم و یا در معرض گرما بودن به واسطه شغل مانند کارگران ساختمانی، ورزشکاران در رشته های مختلف، پیاده روری در هوای گرم، کارکردن در کوره پزخانه ها و آتش نشانی می تواند منجر به گرمازدگی شود.

گرمازدگی چیست؟

گرمازدگی(Hyperthermia) موقعیتی حادّ و تهدید کننده زندگی است که در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن، به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا تولید بیش از حدّ گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت، از کار می افتد. درحالت گرمازدگی بدن نمی تواند گرمای اضافی خود را دفع کند، در نتیجه دمای بدن خیلی افزایش می یابد که می تواند اندام های اصلی را تخریب کند. گرمازدگي زمانی که اتفاق می افتد که سیستم تنظیم حرارت بدن نمی تواند در برابر گرمای شدید محیط مقاومت کند و بدن به اصطلاح دچار گرمازدگی می شود.

علل و دلایل بیماری گرمازدگی

بدن دارای مکانیسم های طبیعی برای مقابله با گرمازدگی می باشد که تنفس، عرق کردن و افزایش جریان خون به سطح پوست از آن جمله می باشند.

اما هنگامی که در محیطی با گرمای شدید و رطوبت بالا قرار بگیرید، گرما باعث تبخیر شدن عرق شده و بدن را گرم می کند، با گذشت زمان رطوبت و الکترولیت های بیشتری از بدن از دست می رود، در نتیجه فشار خون پایین آمده و و عرق کردن محدود می شود.

یکی از مهم ترین علت های گرمازدگی تمرینات فیزیکی و ورزش در یک محیط گرم و مرطوب است. در طول ورزش، فشار خون افزایش می یابد تا اکسیژن بیشتری را به بافت های بدن برساند در نتیجه با دمای ثابت محیط درجه حرارت بدن بیشتر شده و توانایی برای دفع گرما کاهش می یابد.

علائم و نشانه های گرمازدگی

گرمازدگی انواع و مراحل مختلفی دارد که در هر مرحله با علائم خاصی مشخص می شود:

* مرحله استرس گرمایی: 

اگر دمای بدن شما در حال افزایش است و نمی توانید از طریق عرق کردن بدن خود را خنک کنید شما در معرض استرس گرمایی هستید. استرس گرمایی با علائمی مانند سرگیجه، ضعف، حالت تهوع، تشنگی و سردرد مشخص می شود.

* مرحله خستگی گرمایی: 

این مرحله با عرق کردن شدید، خستگی، قرمز شدن پوست، گرفتگی یا اسپاسم عضلات به همراه درد، سردرد یا سرگیجه خفیف و حالت تهوع مشخص می شود.

* مرحله گرمازدگی: 

این مرحله با رنگ پریدگی، عرق شدید، تهوع، استفراغ و اسهال، جوش های ریز گرمازدگی، سردرد، گرفتگی عضلات، خستگی، ضعف، تشنگی شدید، سرگیجه، تکرر ادرار و ادرار تیره رنگ، از دست دادن تمرکز، ادم یا تورم خفیف پا، مچ پا یا انگشتان دست و از دست دادن هوشیاری مشخص می شود.

* مرحله سکته گرمایی: 

اگر گرمازدگی درمان نشود می تواند عوارض خطرناکی را به ویژه در نوزادان و کودکان و افراد بالای 65 سال ایجاد کند. این مرحله با ضربان ضعیف، تنفس سریع، کاهش تعریق، پوست داغ و خشک و قرمز، حالت تهوع، سردرد و سرگیجه، تاری دید، تحریک پذیری و یا تغییرات خلقی، عدم هماهنگی و از دست دادن هوشیاری مشخص می شود. سکته گرمایی شدید می تواند باعث نارسایی ارگان های بدن، کما و مرگ شود.

راه های پیشگیری از گرمازدگی:

* در محیط کار و زندگی خود از دستگاه تهویه مناسب استفاده کنید.
* اگر در محیط های گرم کار می کنید هر 15 تا 20 دقیقه آب یا نوشیدنی حاوی الکترولیت بنوشید.
* در ورزش کردن افراط نکنید.
* در روز های گرم دوش آب سرد بگیرید.
* وقتی در هوای گرم از منزل خارج می شوید از لباس های نازک، گشاد و رنگی استفاده کنید.
* زیاد آب بنوشید.
* با خود آب یا نوشیدنی خنک به همراه داشته باشید و از مصرف الکل، کافئین و نوشیدنی های گرم خودداری کنید.
* غذاهای سرد به ویژه سالاد و میوه‌های پر آب بخورید.
* پرده‌ پنجره‌هایی که در طول روز در معرض نور خورشید قرار دارند را بکشید تا دمای اتاق پایین بیاید.
* اگر امکانش وجود دارد از کولر یا پنکه مخصوصا هنگام خواب استفاده کنید.
* چراغ های غیر ضروری و تجهیزات الکتریکی را خاموش کنید، زیرا باعث تولید گرما می‌شوند.
* در خانه یا اتاق خود گیاه و چند کاسه‌ آب بگذارید، زیرا می‌توانند هوا را خنک کنند.

راه های درمان سریع و خانگی گرمازدگی:

اگر فردی دچار گرمازدگی شد بلافاصله باید به محیطی خنک با شرایط تهویه مناسب منتقل شود؛ اما اگر علائم گرمازدگی بهبود پیدا نکرد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه شود.

برای درمان سریع گرمازگی باید آب سرد و نوشیدنی حاوی الکترولیت بنوشید، لباس های نازک، گشاد و خنک بپوشید، دوش آب سرد بگیرید، یک پارچه ی خیس و خنک بر روی پیشانی بگذارید، مچ دست را به مدت 60 ثانیه در آب سرد قرار دهید و کیسه های یخ را زیر سینه ها و کشاله ران بگذارید.

اگر این اقدامات را انجام دادید و بعد از 30 دقیقه نتیجه ای حاصل نشد، به مراکز درمانی مراجعه کنید. عدم درمان گرمازدگی می تواند به غش کردن به علت گرما منجر شود.

بازدیدها: 99

ارسال یک پاسخ