گرفتگی گوش؛ آيا همه نياز به جرم گيری گوش دارند؟

آناتومی كانال گوش:

كانال گوش خارجی مشابه يك استوانه افقی است كه انتهای آن توسط يك پرده گوش يا پرده صماخ بسته شده است و اگر اين كانال را به سه قسمت تقسيم کنيم يك سوم خارجی آن كانال را غضروفی محسوب می ­شود كه شامل پوشش مويی و غدد مترشحه سرومن است و دو سوم داخلي كانال استخوانی است و شامل يك پوست نازك كه چسبيده به استخوان و هيچ حركتی ندارد. گرفتگی گوش در يك سوم خاركی كانال گوش اتفاق می افتد.

گوش پاک کن راه حل امن و مناسبی برای پاک کردن اجرام داخل گوش نیست:

جرم گوش از يك سوم خارجي كانال ترشح مي­ كند و به صورت طبيعي يك فرايند فيزيولوژيك است و بوي زننده و نافضي دارد و PH اسيدي كه مانع ورود حشرات و گرد خاك به داخل گوش مي ­شود اگر بنا به دلايلي اين جرم دستكاري و فشرده شود به انتهاي گوش توسط وسايلی مثل گوش پاكن و يا هر وسيله ­ای كه وارد گوش مي­ شود، ديگر اين جرم بصورت فيزيولوژيك نمی­ تواند خارج شود و باعث گرفتگی گوش می­ شود كه نياز به تميز كردن و ساكشن گوش دارد.

گرفتگي گوش

گرفتگي گوش

بعضي از بيماران به دلايل فيزيولوژيكي مثل وزن زياد، طبيعت بلغمی يا چاق بودن دچار افزايش فيزيولوژيك ترشح جرم گوش می شوند كه گاهی اوقات آزار دهنده می شود و باعث كيپی گوش­ شان می شود؛ اين مسئله بعد از حمام كردن و رفتن به استخر به دليل تورم اين واكس گوش افزايش می­ يابد. اگر اين كالژن دست خورده نباشد و وارد كانل استخواني نشده باشد با عمل جويدن و صحبت كردن و حركت كانال غضروفی به بيرون رانده مي ­شود و نياز به تميز كردن ندارد. پس بطور طبيعي افراد نياز به شستشوی گوش ندارند، مگر اينكه دچار گرفتگي گوش شديد و ممتد به دنبال حمام و يا استخر رفتن، شده باشند.

روش­های توصیه شده برای تمیز کردن گرفتگی گوش کدام است؟

ترجيحاً براي تميز كردن گرفتگي گوش يا جرم گوش بهتر است كه از روش ساكشن كردن استفاده شود بعد از اينكه با تجويز روغن­هاي نرم كننده ‍«گلیسیرین فنیکه» به اندازه يك يا دو روز مصرف كه گوش نرم شد ساكشن شود.

بعد از حمام رفتن چگونه گوش خود را خشك كنيم ؟

يك سوم كانال گوش غضروفی مي­ باشد و با تكان خوردن، جويدن و حرف زدن ترشحات گوش به سمت بيرون حركت مي­ كند اما ترشحاتی مثل آبي كه ته گوش جمع شده است بعد از حمام و استخر فقط كافي است كه گوش را به همان سمت خم كرده و يك دستمال كاغذي و يا حوله نرم جلوي گوش گرفته تا آب خارج شود.

 

 

 

بازدیدها: 227

ارسال یک پاسخ