کنتراست چشم چیست؟

در جهان پیرامون ما اشیا همیشه سیاه و سفید نیستند، در اندازه ها و رنگ های مختلف و با درخشندگی متفاوتی وجود دارند. بعضی از آنها دارای بی شمار جزییات و بعضی بسیار ساده هستند. برای اندازه حدت بینایی visual acuity به طور معمول از چارتی استفاده می شود که نشانه ها و حروف سیاه روی زمینه سفید قرار دارد. اگر بیمار بتواند خط بیست بیستم چارت را ببیند دید او طبیعی در نظر گرفته می شود. اما هستند بیمارانی که علیرغم حدت بینایی نرمال از دیدشان راضی نیستند، توانایی تشخیص اشیا از زمینه شان را ندارند، در رانندگی خصوصاً در شب مشکل دارند، تابلوهای خیابان ها را به خوبی نمی بینند و متوجه دست اندازهای جاده نمی شوند.

کنتراست چشم

در این افراد حساسیت کنتراست چشم کمتر از حد نرمال است. در واقع حساسیت کنتراست توانایی تشخیص یک شی از زمینه اش می باشد. تصور کنید در یک روز بارانی مه آلود در خیابانی شلوغ قدم می زنید. اشیای پیرامون شما در اندازه ها و ابعاد مختلفی هستند. رنگ قالب خاکستری است و نور کمی در محیط وجود دارد. همانطور که خورشید غروب می کند به تدریج اشیای مقابل شما تقریبا غیرقابل تشخیص می شوند. نقطه ای که در آن شی غیرقابل تشخیص می شود، “آستانه کنتراست” است.

در بعضی شرایط و بیماری های چشمی حساسیت کنتراست کاهش می یابد. اندازه گیری حساسیت کنتراست بسیار ساده و آسان است و برای ارزیابی بعضی بیماری های چشمی مثل کاتاراکت، گلوکوم، نوریت اپتیک، دیابت و دژنراسیون ماکولا مفید است. همینطور انجام این تست برای ارزیابی دید واقعی با لنزهای تماسی، لنزهای داخل چشمی IOL و بعد از جراحی اصلاح عیوب انکساری و نیز در ورزشکاران (sport vision) کاربرد دارد.

آزمون حساسيت کنتراست

بيمارى‌هاى شبکيه و عصب اپتيک و کدورت مسير چشم (کاتاراکت) مى‌توانند درک کنتراست (سايه روشن) را کاهش دهند که در بسيارى از موارد، بسيار زودتر از اختلال حدت بينائى رخ مى‌دهد. بهترين روش بررسى آن استفاده از تابلوهاى استاندارد مربوطه مى‌باشد. بر روى اين تابلوها دايره‌هائى رسم شده که در داخل دايره‌ها خطوط سفيد موازى هم، در زمينه خاکسترى کشيده شده است. از يک دايره به دايره بعدي، جهت اين خطوط سفيد تغيير مى‌کند و همچنين کنتراست خطوط کاهش مى‌يابد. لذا اگر فردى اختلال حساسيت کنتراست داشته باشد، وقتى کنتراست خطوط کاهش مى‌يابد، نمى‌تواند جهت خطوط سفيد را درک و بيان کند و به اين‌صورت مى‌توان قابليت درک کنتراست بيمار را با عدد تعيين کرد. در اين تست ضرورى است که روشنائى محيط استاندارد باشد.

کارت تشخیص حساسیت کنتراست

کارت تشخیص حساسیت کنتراست چشم دارای ۷ خط است که در هر یک از آنها، ۳ دسته ۳ تایی از حروف با کنتراست یکسان وجود دارد. بنابراین، این کارت حاوی ۲۱ کنتراست مختلف است که از چپ به راست و از بالا به پایین کاهش می یابند. عدد مشخصه هر دسته سه‌تایی در پشت کارت نوشته شده که نشانگر حساسیت کنتراست مورد نیاز برای دیدن آن دسته سه‌تایی از حروف و متناظر با توان ۱۰ حساسیت است.

روند انجام تست بدین صورت است که کارت بایستی در اتاقی با نور مناسب – ترجیحاً نور طبیعی –  و در فاصله حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتی متری از فرد قرار گیرد (در نوع مخصوص دید دور فاصله مناسب از فرد برابر با ۳ متر خواهد بود). پاسخ های فرد هنگامی قابل قبول می‌باشند‌ که دو مورد از هر دسته ۳ تایی به درستی بیان گردند. این تست برای هر چشم به تنهایی و دو چشم انجام شده و اطلاعات تاریخ، فاصله و عدد مربوط به آخرین دسته ۳ تایی تشخیص داده شده توسط فرد ثبت می‌گردند. نحوه امتیازدهی و روش محاسبه آن در پشت کارت درج گردیده است.

 

بازدیدها: 39

ارسال یک پاسخ