سلامت انسان­ها همواره از سوی بیماری­های مختلف تهدید می­ شود و عوامل بیماری ­زا از علل اصلی مرگ زودرس و ناتوانی در انسانها می­ باشد. متاسفانه علیرغم ابداع روش های نوین درمان طبی و جراحی، بسیاری از بیماری­ه ا در مراحل اولیه فاقد علامت هستند و یا علائم جزئی دارند و این امر باعث می ­شود که بیمار در این مراحل که زمانی طلایی(golden time)، برای پیشگیری و درمان کامل بیماری می­ باشد به پزشک مراجعه ننمایند. اغلب مراجعه دیرهنگام به پزشک منجر به افزایش میزان صدمات جانی و مالی به بیماران می­ شود و در اکثر موارد صدمات جانی وارد شده به بیماران، غیر قابل جبران می ­باشند.

نیاز روز افزون به مقوله پیشگیری و ارجحیت آن به مقوله درمان، منجر به ایجاد مبحثی در علم پزشکی تحت عنوان چکاپ(check-up) یا پایش سلامت گردیده است که طی آن، افراد به ظاهر سالم تحت یکسری معاینات، آزمایشات، اقدامات تصویربرداری و غیره قرار می­ گیرند و با این اعمال، افرادی که در معرض ابتلا به بیماری یا در مراحل اولیه آن هستند، تشخیص داده شده و در صورت لزوم تحت درمان قرار می گیرند و از عوارض بعدی نیز پیشگیری می ­شود.

در این راستا، دی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان آمادگی دارد خدمات چکاپ را جهت مراجعین گرامی ارائه نماید.

خدمات انجام شده در قالب چکاپ شامل موارد زیر می باشند:

۱- ویزیت های تخصصی  و فوق تخصصی:

فرد مراجعه کننده به کلینیک پس از پذیرش و تشکیل پرونده، توسط پزشک پایش ویزیت می­ شود در طی این ویزیت شرح حال کامل پزشکی فرد از نظر سابقه بیماری قبلی – سابقه بیماری خانوادگی، فامیلی، ارثی، عادات و شیوه های زندگی  مشخص می ­شود و سپس  برنامه انجام چکاپ و اقدامات لازم تعیین می­ گردند. در طی فرآیند چکاپ سایر پزشکان از جمله متخصص قلب و عروق، متخصص مغز و اعصاب، متخصص ارتوپدی، متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص ارولوژی(آقایان)، متخصص زنان(خانم­ ها)، فوق تخصص گوارش و….. بیمار را ویزیت نموده و وضعیت سلامت فرد را از جنبه های مختلف ارزیابی می­ کنند.

۲- آزمایشات روتین و تخصصی چکاپ:

* آزمایش کامل خون:

این آزمایشات شامل آزمایش قند خون، آزمایش های چربی خون شامل کلسترول، تری گلیسرید، HDL، LDL، شمارش کامل سلول های خون (CBC) برای بررسی کم خونی ها و اختلالات گلبول های سفید و پلاکت و اندازه­گیری الکترلیت های خون شامل سدیم، پتاسیم، کلسیم، فسفر و….. و بررسی عملکرد کبد شامل بیلی روبین، آنزیم های کبدی، تست های هپاتیت،GGT  و بررسی عملکرد کلیه شامل اندازه­گیری اوره و کراتیتن و آزمایش HIV ,و اندازه گیری ویتامین D3 خون می­ باشند.

* آزمایش کامل ادرار:

بررسی سلامت کلیه و مجاری ادرای از نظر وجود سنگ های ادراری، عفونت ادراری، وجود خون در ادرار و …..

* آزمایش کامل مدفوع:

بررسی وجود خون در مدفوع، وجود انگل، کیست و گلبول سفید در مدفوع که بیانگر عفونت روده ای می باشد  و بررسی آنتی ژن هلیکوباکتر بیلوری که عامل ایجاد و مشکلات معده می باشد.

* آزمایشات غربالگری سرطان:

شامل  FREE PSA،PSA برای تشخیص زودرس سرطان پروستات، آزمایش پاپ اسمیر و  HPV Genotyping برای تشخیص زود رس سرطان دهانه رحم، آزمایش CEA ،CA125 و AFP برای تشخیص زودرس سرطان­ های دستگاه­های مختلف بدن

* بررسی سیستم قلبی و ریوی:

این بررسی شامل نوارقلب، اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، اسپیرومتری (تست تنفسی) می­ باشد که وضعیت ساختمانی، اختلالات دریچه ای، اندازه قلب، تنگی شریان­های قلب و میزان حجم ریه­ ها بررسی می­ گردند و می­ توان بیماری­های قلبی و ریوی را در مراحل ابتدایی تشخیص داد.

۳- اقدامات تصویربرداری:

شامل رادیوگرافی قفسه سینه، سونوگرافی شکم و لگن، سونوگرافی پروستات (در آقایان)، سونوگرافی پستان (در خانم­های زیر 40 سال)، ماموگرافی (در خانم­های بالای 40 سال) و سونوگرافی داپلر عروق مغزی و رادیوگرافی زانو است. این اقدامات تشخیصی، اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد احشاء داخلی قفسه سینه، شکم و لگن، مغز و اندام­ها  ارائه می­ نماید و تشخیص توده یا اختلال اناتومیک (ساختمانی)در اعضاء، اقدام درمانی ضروری را الزامی می­ کند. علاوه بر این اقدامات، در صورت نیاز سی تی اسکن و MRI در مورد اعضاء مختلف بدن قابل انجام هستند.

۴- شنوایی سنجی و بینایی سنجی:

ممکن است تصور شود که اختلال بینایی و شنوایی به راحتی توسط خود شخص قابل تشخیص است. در حالی که بسیاری از موارد اختلالات  این دو سیستم، ممکن است در مراحل اولیه فقط از طریق تست های اختصاصی تشخیص داده شوند و بدین وسیله در بسیاری از موارد  نابینایی و ناشنوایی پیشگیری می ­شود.

۵- بررسی دستگاه گوارش:

این اقدامات شامل آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی (مری، معده و اثنی عشر) و کولونوسکوپی (بررسی روده بزرگ) می­ باشند که در طی آن می­ توان بیماری­های خوش خیم و بدخیم دستگاه گوارش را در مراحل اولیه با دقت بالا تشخیص داد.

۶- گردآوری و تحلیل نتایج:

پس از انجام ویزیت های فوق، نتایج این مشاوره­ ها به همراه نتایج آزمایشات و عکسبرداری­های فرد توسط پزشک پایش سلامت جمع آوری و تحلیل می­ شود. نهایتا به صورت گزارش نهایی چکاپ به فرد ارائه می­ گردد.

۷- ارجاع به سایر متخصصین:

در صورتی که در طی چکاپ، هر گونه اختلال در سیستم­ های بدن مشاهده گردد، از طرف کلینیک تسهیلات لازم جهت انجام آزمایشات تکمیلی و تخصصی برای بیمار فراهم می­ شود تا با انجام این آزمایشات تشخیص قطعی و درمان زیر نظر متخصص مربوطه انجام پذیرد.

۸- ایجاد و ذخیره اطلاعات پزشکی فرد و وقت دهی جهت مراجعات بعدی:

تمامی اطلاعات پزشکی مراجعه کننده اعم از نتایج آزمایشات و عکسبرداری­ ها، نتایج ویزیت متخصصین و غیره در پرونده اشخاص ذخیره می­ گردد. پس از اتمام چکاپ فرد به عضویت کلینیک در می­ آید. مزیت این عضویت آن است که با توجه به دسترسی پزشک به سوابق کلینیکی معتبر و نتایج چکاپ، در صورت بروز هر گونه بیماری مشخص یا علائم نامشخص، فرد می­ تواند از مشاوره سریع یا حضوری بهره مند گردد و همچنین عضویت در کلینیک به اشخاص این امکان را می دهد که از کلاس­های آموزشی ،کارگاه­ ها و برنامه­ های مربوطه استفاده کنند.

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”solid” message_box_color=”orange” icon_type=”monosocial” icon_monosocial=”vc-mono vc-mono-imessage”]در صورت تمایل برای هماهنگی و تعیین وقت با شماره 09199554214  و  71062861 سركار خانم محبتی تماس حاصل فرمایید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

Leave a Reply