پرش پلک از چیست | 4 دلیل رایج آن

4 دلیل رایجی که به واسطه آن ها پلکتان دچار پرش می شود:

پرش پلک یک احساس بسیار ظریف، در عین حال بسیار آزار دهنده است. شما در فکر کسب و کار خود هستید که ناگهان پلک شما شروع به پرش می کند. در واقع چند دلیل برای پرش پلک وجود دارد.

تحقیقات نشان داده که این اتفاق بسیار رایج است. وقتی احساس می شود پلک شما می پرد، در واقع پرش در عضله پلک شماست (معروف به orbicularis oculi). پرش پلک می تواند چندین بار پشت سر هم اتفاق بیفتد و متوقف شود، و برای بعضی از افراد ممکن است مجدد در یک روز تکرار شود.

در واقع این حالت به دلیل سو استفاده از سلول های عصبی در عضله پلک شما اتفاق می افتد. این پرش ها به طور معمول یک بیماری خوش خیم پلک است که اکثر مردم حداقل در چند مورد در طول زندگی خود با آن روبرو می شوند. مطمئناً، پرش پلک می تواند در بدترین لحظه ها ایجاد شود و احتمالاً ظاهری نیست که در ان لحظه بدان احتیاج دارید. بنابراین قابل درک است که شما بخواهید در آینده از پرش پلک پیشگیری کنید.

در اینجا متداول ترین دلایل پرش پلک وجود دارد و خواهید فهمید که پرش پلک از چیست و چه دلایلی دارد.

1. به عفونت پلک مبتلا هستید.

التهاب پلک، که اغلب به دلیل بیماری ای به نام بلفاریت اتفاق می افتد، دلیل عمده ای برای پرش پلک است. بلفاریت اغلب هنگامی اتفاق می افتد که باکتری ها به داخل پلک شما وارد ، باعث التهاب و قرمزی شده و عضلات پلک شما دچار لرزش(پرش) شوند. اگر از بلفاریت رنج می برید، توصیه می کنیم، یک پارچه را بشویید، آن را با آب گرم خیس کنید و چند بار در روز آن را روی چشم خود نگه دارید. این راه حل می تواند کمک زیادی به بهبود اوضاع و جلوگیری از پرش کند.

علت پرش چشم چیست

2. استرس دارید.

شما با یک فشار کاری دیوانه کننده روبرو هستید و ناگهان پلک شما شروع به عمل عجیب و غریب می کند. اگرچه بسیار آزار دهنده است، اما این کاملا طبیعی است. استرس باعث آزاد شدن مواد شیمیایی آدرنرژیک مانند کورتیزول و آدرنالین می شود و بدن شما را مجبور به مبارزه یا واکنش آنی می کند. این استرس ها می توانند حساسیت و تحریک پذیری عضلات را بیش از حد معمول کنند. متأسفانه، هر نوع استرس، اعم از مزمن یا ناگهانی، می تواند باعث پرش پلک شما شود.

3. مصرف کافئین یا شکلات بیش از حد.

کافئین موجود در قهوه و شکلات می تواند باعث بیش فعالی اعصاب و عضلات پلک شود و منجر به پرش پلک گردد. خوشبختانه، با کاهش مصرف کافئین، انقباض تصادفی باید از بین برود. هر چیزی که سیستم عصبی شما را تحریک کند، شما را مستعد پرش پلک می کند، اما در همه اتفاق نمی افتد. بنابراین اگر می دانید که پس از مصرف بیش از حد کافئین، مستعد ابتلا به پرش پلک هستید، بهتر است در آینده حواستان به میزان مصرف آن باشد.

4. خیلی خسته شده اید.

وقتی خسته می شوید و توانتان کم می شود، سیستم عصبی دلسوز شما که بسیاری از فعالیت های غیر ارادی شما را کنترل می کند، با سرعت زیاد لگد می زند. در نتیجه، ممکن است پلک شما شروع به پرش کند. هرچه این خستگی بیشتر شود پرش بدتر می شود. راحت ترین راه برای حل آن خواب بیشتر است، که گفتن آن آسان تر از انجام آن است.

در بیشتر موارد پرش پلك، نیازی به ارزیابی توسط پزشك نیست. اما اگر پرش بدتر شود و یک طرف صورت شما را بگیرد یا باعث شود پلک های شما به طور غیر ارادی بسته شود، باید با چشم پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از سایش قرنیه، خشکی چشم یا یک بیماری عصبی باشد. اکثر اوقات، پرش پلک در طی  یک تا دو هفته متوقف می شود، اما اگر شدید و غیرقابل تحمل باشد، تزریق بوتاکس ممکن است مفید باشد.

اگر به طور تصادفی دچار پرش پلک شدید، یک تلنگر به خود بزنید و به این فکر کنید که چه عواملی باعث ایجاد آن می شوند. این پرش می تواند راهی باشد که بدن شما به شما می گوید وقت آن است که استرس خود را کاهش دهید، کافئین را کاهش دهید ، بیشتر بخوابید و یا همه موارد.

 

بازدیدها: 58

ارسال یک پاسخ