پتوز در کودکان یا افتادگی پلک مادرزادی چیست؟

پتوز در کودکان یا افتادگی پلک مادرزادی به افتادگی پلک فوقانی و باریک شدن شکاف پلکی گفته می شود. این افتادگی ممکن است خفیف بوده و یا تمامی مردمک را بپوشاند. در برخی موارد پتوز می‌تواند دید طبیعی را محدود یا حتی به‌طور کامل مسدود کند. افتادگی پلک فوقانی گاهی یک یا هر دو چشم را درگیر می ­کند. که می­ تواند وراثتی باشد، در بدو تولد ایجاد شود و حتی در سنین بالاتر نیز اتفاق بیفتد.

افتادگی پلک مادرزادی نوزاد چیست؟

افتادگی پلک نوزادان را در بدو تولد «پتوز مادرزادی» می­ گویند. اگر کودکی با این عارضه به صورت متوسط تا شدید متولد شود ممکن است برای تکامل بینایی نیازمند درمان فوری باشد. پتوز مادرزادی اغلب در اثر نقص در تکامل عضله بالابرنده پلک فوقانی اتفاق می­ افتد. پتوز معمولاً یک اختلال مجزا می­ باشد. ولی در موارد مادرزادی ممکن است با اختلالات دیگری از جمله اختلال حرکات چشمی، بیماری های عضلانی، تومورهای پلک یا سایر تومورها، اختلالات عصبی و عیب انکساری همراه شود. باید یادآوری کنیم این بیماری معمولا با گذشت زمان بهبود نمی­ یابد.

علائم و نشانه های افتادگی پلک در کودکان کدامند؟

شایعترین علامت آشکار پتوز در کودکان، افتادگی پلک می باشد. در پتوز مادرزادی، اغلب عدم تقارن چین پلک فوقانی وجود دارد. کودکان مبتلا به پتوز ممکن است برای دیدن مجبور شوند گردن خود را به عقب خم کنند یا ابروها را به سمت بالا بکشند. این مانورهای سر و صورت نشان می دهند که کودک سعی می کند برای دیدن از هر دو چشم استفاده نماید. بعد از گذشت چند سال، این وضعیت های غیرطبیعی سر ممکن است منجر به اختلالات ظاهری سر و گردن شوند.

مشکلات ناشی از پتوز در کودکان کدامند؟

شایع ترین اختلال جدی مرتبط با پتوز دوران کودکی، آمبلیوپی (تنبلی چشم) می باشد. به دو علت پتوز می تواند ایجاد تنبلی چشم کند:

  • انسداد مسیر بینایی در موارد پتوز شدید
  • ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید ناشی از آن

بعلاوه پتوز ممکن است در صورت وجود انحراف چشم آن را مخفی نماید و این مورد نیز می تواند منجر به تنبلی چشم شود.

پتوز مادرزادی چگونه درمان می شود؟

در اغلب موارد، پتوز کودکان با جراحی درمان می شود. اگر تنبلی چشم هم وجود داشته باشد، ممکن است درمان با قرار دادن پوشش بر روی چشم سالم، استفاده از عینک یا قطره چشمی ضروری باشد. تشخیص لزوم انجام جراحی و انتخاب روش مناسب، بر اساس عوامل زیر صورت می گیرد:

– سن کودک

– درگیری یک یا هر دو پلک

– شدت پتوز

– قدرت عضلات بالا برنده و پایین آورنده  پلک

– وضعیت حرکات چشمی

در اوایل دوران زندگی معمولاً ضرورتی به انجام جراحی برای موارد خفیف تا متوسط پتوز وجود ندارد. هم در موارد مذکور و هم موارد شدیدی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند. باید به طور منظم  از نظر تنبلی چشم، عیوب انکساری و حالت های وابسته توسط چشم پزشک بررسی شود. در صورت نیاز تحت درمان قرار گیرند.

خلاصه

پتوز در بالغین و کودکان با انجام جراحی قابل درمان است. درمان علاوه بر اصلاح وضعیت ظاهری می تواند باعث بهبود بینایی نیز شود. در پتوز کودکان، انجام معاینات منظم چشم پزشکی در سال های اول زندگی برای پیشگیری و درمان تنبلی احتمالی چشم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

بازدیدها: 100

ارسال یک پاسخ