مگس­ پران چشم

ممکن است که برای شما هم پیش آمده باشد که حین خیره شدن به یک تصویر مانند یک صفحه ساده کاغذی، ذراتی گرد و غبار مانند را ببینید که جلوی چشم شما قرار می گیرند و هرچقدر هم که پلک می زنید مانند یک سایه کوچک جلوی چشم شما خواهند بود. در اصطلاح پزشکی به این اختلال مگس پران چشم گفته می شود که معمولا با حرکت دادن چشم، این مگس پران ها هم حرکت می کنند اما شما نمی توانید آن ها را با حرکات چشم خود تعقیب کنید.

مگس­ پران (Floater) چیست؟

زجاجیه مایع شفاف و ژله مانندی است که داخل چشم را پر می کند و در حالت عادی شفاف و فاقد سلول است. اما گاهی در این مایع ذرات و توده هایی تشکیل می شود که ممکن است ناشی از چسبندگی و ضخیم شدن رشته های زجاجیه، جمع شدن سلولهای التهابی در زجاجیه و یا خونریزی در داخل چشم باشد.

 مگس پران در حقیقت سایه این ذرات و توده های شناور در مایع زجاجیه است که بر روی شبکیه می افتد و فرد گاهی آن را بصورت نقاط یا لکه های کوچک شناور می بیند. این نقاط اغلب در هنگام نگاه کردن به یک سطح صاف مثل دیوار سفید یا آسمان آبی قابل مشاهده می باشد. مگس پران ممکن است به صورت اشکال مختلفی از قبیل نقاط کوچک، دایره، خط، لکه یا تار عنکبوت دیده شود.

زجاجیه چیست؟

زجاجیه مایع ژله مانندی است شبیه سفیده تخم مرغ خام که بخش اعظم داخل کره چشم (از پشت عدسی تا روی شبکیه) را پر کرده است و به حفظ ساختمان کروی چشم کمک می کند و شبکیه را در جای خودش نگه می دارد. ساختمان زجاجیه از یک شبکه اسفنجی متشکل از رشته های خیلی ظریف ایجاد شده که مقادیر فراوان آب و مواد محلول را در خود جای داده و به آن حالت ژله ای بخشیده است. رشته های موجود در زجاجیه در قسمت های خارجی تر زجاجیه متراکم ترند و اتصالات نسبتاً محکمی به لایه های داخلی شبکیه دارند.

علت مگس پران چشم چیست؟

مگس پران چشم در واقع زمانی رخ می دهد که رشته های موجود در زجاجیه که در سنین بالاتر ضخیم شده اند به هم بچسبند و باعث ایجاد کدورت در بینایی شوند. رشته های موجود در زجاجیه در بچه ها و افراد جوان معمولاً بسیار ظریف هستند و دیده نمی شوند، اما با بالا رفتن سن این رشته ها ضخیم تر شده و در بعضی مواقع به هم می چسبند و باعث ایجاد کدورت می شوند، که سایه این کدورت بر روی شبکیه بصورت مگس پران احساس می شود.

در افراد مسن حتی ممکن است که بخشی را زشته هایی که از زجاجیه به شبکیه متصل هستند از جای خود کنده شوند. این حالت به جداشدگی خلفی زجاجیه معروف است که از شایع ترین علل ایجاد مگس پران در سنین بالا به شمار می آید.

مگس پران چشم ممکن است که به تنهایی یک عارضه مهم نباشد اما در واقع هشداری برای مشکلات جدی است به خصوص زمانی که پیشرفت کند ممکن است که فرد را دچار مشکلات جدی در زمینه بینایی کند. اگر شما بیش از 45 سال سن دارید و دچار این عارضه شده اید به سرعت به چشم پزشک مراجعه کنید.

آیا بايد به پزشك مراجعه كنيم؟

از آنجا که مگس پران ها می توانند نشانه یک مشکل جدي باشند كه ممكن است به نابینایی ختم شود، ضروری است که شما هر گونه مگس پران جدید را معاينه کنید تا از پارگی یا جدا شدن شبکیه جلوگیری شود. پس حتما به یک چشم پزشک مراجعه نمایید.

آيا مگس پران ها از بين مي روند؟

در اغلب موارد، فلوترهای چشم (مگس پران) پس از چند ماه از بین می روند یا به این دلیل که آنها در محدوده دید شما نیستند یا به دلیل آنکه به آنها عادت کرده اید و دیگر به آنها اهمیتی نمی دهید.

گاهی اوقات، مگس پران ها به خودی خود از بین نمی روند. اگر این مگس پران ها باعث اختلال در روند زندگی شما شده اند، باید به چشم پزشک متخصص شبکیه مراجعه نمایید. پس از معاینه، پزشک می تواند در مورد گزینه های درمان با شما صحبت کند.

 

بازدیدها: 65

ارسال یک پاسخ