شگفت انگیز ترین مواد غذایی برای تقویت حافظه کدام اند؟  

تقویت حافظه:

دانشمندان براین باورند داشتن یک حافظه خوب بستگی به سلامت و نشاط مغز دارد. پژوهشگران طی یافته اخیر خود به این نتیجه رسیده اند که با برنامه غذایی مناسب می توان حافظه ای با ظرفیت بالا و قوی داشت. شواهد نشان می دهند که انواع سبزیجات، میوه ها، غلات و ماهی ها می توانند خطر از دست دادن حافظه و ابتلا به فراموشی را در سنین بالا کاهش دهند.

پس می توان با انتخاب یک رژیم غذایی صحیح و سالم باعث تقویت حافظه شد. مواد غذایی موثر در بهبود عملکرد حافظه و ذهن تنوع فراوانی دارند که به مهم ترین و در دسترس ترین آن ها که می توان حتی با هزینه ی کم در میان وعده های غذایی جای داد در ادامه مطلب اشاره شده است.

 تخم مرغ منبع ویتامین B

زرده تخم مرغ منبع غنی از کولین است که این ماده یک نوع ماده مغذی از خانواده ویتامین B می باشد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که از مواد غذایی حاوی کولین بیشتر مصرف می کنند بازده بیشتری در آزمون های حافظه ی کلامی و بصری دارند. همچنین کولین مانع از بروز بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، سرطان و زوال عقلی می شود در ضمن توجه به این نکته مهم است که مصرف تخم مرغ در وعده ی صبحانه همواره تاکید شده است.

توت ها قدرتمند در تقویت حافظه

توت ها با داشتن آنتوسیانین ها، فیتوکمیکال های قدرتمندی در زمینه تقویت حافظه به شمار می آیند پس می توان با مصرف تمشک، زغال اخته، توت فرنگی همراه با ماست و یا غلات و یا نان های شیرینی باعث تقویت عملکرد مغز شد.

گل کلم و بادام زمینی انرژی بخش ذهن ها

سیتی کولین ها که یک نوع ماده طبیعی هستند با مصرف گل کلم و بادام زمینی در دسترس سلول های بدن قرار می گیرند این دو ماده غذایی هر دو از منابع کولین می باشند که در مغز تبدیل به سیتی کولین ها می شوند. وجود حداقل 500 میلی گرم از مکمل سیتی کولین در روز (که با مصرف 16 میلی گرم بادام زمینی در روز برای مردان و 14 میلی گرم در روز برای زنان ویا مصرف روزانه یک کلم متوسط بصورت خام ویا یک ونیم گل کلم به صورت آب پز تامین می شود) کمک بسیار زیادی به تقویت میزان انرژی ذهن می کند.

ماهی ها غنی از امگا 3

مطالعات نشان می دهند که از خواص مهم اسید چرب امگا 3 تقویت میزان حافظه می باشد که در نوع خاصی از ماهیان مانند ماهیان آزاد، ساردین و یا شاه ماهی وجود دارد. خوردن این نوع از ماهی ها در یک روز از هفته نقش بسیار مهمی در جوان نگه داشتن فکر و حافظه شما دارند.

قهوه و ماده ای بنام کافئین

محققان دریافتند که مصرف قهوه به دلیل داشتن کافئین نقش بسیار مهمی در بهبود مهارت های حافظه، زمان واکنش و عملکرد نورون ها دارد.

افزایش تمرکز با چغندر

تحقیقات نشان می دهند که نیترات طبیعی موجود در چغندر باعث بهبود تمرکز افراد می شود، همانطور که افزایش سن باعث کاهش جریان خون می شود، می تواند باعث کاهش سطح توانایی مغز شود اما تحقیقات نشان می دهند نیترات می تواند باعث گشاد شدن عروق خونی و بهبود جریان خون در مغز شود که باعث بهبود عملکرد مغز می شوند. البته باید توجه داشت که میزان بالای نیترات در بدن با تبدیل به نیتروزآمین قابلیت سرطان زایی را در گونه های مختلف جانوری بوجود می آورد.

تاثیر آب بر عملکرد مغز

مطالعات اخیر نشان می دهند که حتی از دست دادن میزان کمی از آب بدن می تواند باعث کاهش انرژی ذهن و اختلال در عملکرد مغز شود. بنابراین هر فرد بایستی در طول روز حداقل 4 لیتر آب (حدود 8 لیوان) مصرف نماید.

بازدیدها: 21

ارسال یک پاسخ