ممنوعیت استفاده از لوازم آرایش در سه ماهه اول دوران بارداری

آیا استفاده از لوازم آرایش در دوران بارداری مضر است؟ تا به حال از لوازم آرایش در زمان بارداریتان استفاده کرده اید؟ اگر الان در زمان بارداری، به خصوص سه ماه اول بارداری خود هستید می توانید با مطالعه مطلب پیش رو از مضرات آرایش در سه ماه اول بارداری آگاه شوید.

استفاده از لوازم آرایش ممنوع

 محققان حوزه سلامت دانشگاه یورک کانادا معتقدند که، مادران باردار نباید از لوازم آرایشی بخصوص شوینده‌ها و داروها در سه ماه اول بارداری استفاده کنند. زیرا مواد شیمیایی به کاررفته در لوازم آرایش تاثیر منفی بر مغز جنین درحال رشد می گذارد و خطر ابتلا به بیماری اتیسم در نوزادان را افزایش می دهد. محصولاتی که زنان به‌طور روزانه از آنها استفاده می‌کنند مانند کرم‌ها و مواد آرایشی، دارای مواد شیمیایی خاصی هستند که می‌توانند بر جنین در حال رشد تاثیر بگذارند.

توصیه های پزشکی در سه ماه اول بارداری

 به گفته پژوهشگران علم سلامت علاوه بر مواد آرایشی و لوسیون‌ها، لیست سایر محصولات ممنوعه که توصیه شده مادران باردار از آنها در سه ماه اول حاملگی استفاده نکنند عبارت اند از: محلول‌های پاک‌کننده، آفت‌کش‌ها، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند استیل سالیسیلیک اسید، میزوپروستول(دارویی که برای کمک به وضع‌حمل استفاده می‌شود)، بیفنیل های چندکلردار که در روان‌کننده‌های صنعتی کاربرد دارد. موادی همچون اترهای دیفنیل پلی برومینیت موجود در چوب و منسوجات، فتالات‌های موجود در کفپوش‌های پی وی سی  و اسباب‌بازی‌های کودکان برای جنین مضر هستند.

 غیر از نوع ماده شیمیایی که یک مادر باردار در معرض آن است، تعداد دفعات و میزان غلظت ماده هم روی مغز جنین در حال رشد در مرحله پیش از تولد تاثیر زیادی دارد. پزشکان به زنان باردار توصیه می‌کنند تا حتما آموزش های قبل از دوره ی بارداری را طی کنند و در طول این آموزش ها توجه کافی به تاثیرات مواد شیمیایی داشته باشند. رشد مغز پیش از تولد، و در زمان بارداری با تغییرات زیادی روبه رو می شود و عملکرد طبیعی مغز و رشد مغز در جنین تا حد زیادی وابسته به وجود ژن‌های خاصی در زمان پیش از تولد است. از آنجایی‌که عوامل محیطی روی میزان نمایانی اين ژن‌های مهم تاثیر می‌گذارند، مهم است که مادر باردار نسبت به بودن در معرض این عوامل آگاهی دقیقی داشته باشد تا بتواند از آسیب های احتمالی جلوگیری کند.

بازدیدها: 93

ارسال یک پاسخ