مقایسه عمل فیکوکاتاراکت و فمتوکاتاراکت

مقایسه عمل فیکوکاتاراکت و فمتوکاتاراکت برای آن دسته از افرادی است که می خواهند عمل آب مرواید چشم انجام بدهند.

بیماری آب مروارید شایع ‌ترین عارضه چشمی در سنین میانسالی و سالمندی است و تنها راه درمان آن عمل جراحی می ‌باشد. پیشرفت دانش چشم پزشکی سبب شده جراحی کاتاراکت با لیزرهای سریع و دقیق انجام شود. نتیجه این تلاش ‌ها درمان بسیار با کیفیت و رسیدن به دید مطلوب است. امروزه جراحی آب مروارید با دستگاه فیکو بسیار مرسوم است؛ با پیشرفت دانش چشم پزشکی از چند سال قبل تکنیک فمتوکاتاراکت نیز به خدمت گرفته شد تا روند بهبود بینایی در بیماران مبتلا به آب مروارید افزایش یابد. در مطلب حاضر به مقایسه این دو روش می پردازیم.

فرآیند درمان با تکنیک فیکوکاتاراکت

در روش فیکو برش قرنیه با استفاده از ابزار مخصوص جراحی زیر میکروسکوپ الکترونیک انجام می ‌شود. جراح به صورت دستی با ایجاد یک دریچه دایره‌ای شکل وارد کپسول عدسی می‌ شود. سپس از امواج فراصوت برای درمان آب مروارید استفاده می ‌شود. در این مرحله مهارت و تجربه جراح بسیار اهمیت دارد.
ذرات خرد شده عدسی مبتلا به آب مروارید به وسیله یک ابزار فراصوت و یک لوله مکش، خارج می ‌شود. در نهایت چشم پزشک جراح یک عدسی جدید (مصنوعی) در همان برش ایجاد شده کار می گذارد و چشم پانسمان می شود.

فرایند درمان با تکنیک فمتوکاتاراکت

در روش فمتوکاتاراکت جراح چشم پزشک برای برش بسیار دقیق قرنیه از لیزر فمتوسکند استفاده می کند. مدت تاباندن نور لیزر بر روی کپسول عدسی 2 تا 3 دقیقه است. بیمار فقط به نور چشمک زن نگاه می کند. تابش دقیق لیزر بر قرنیه برای درمان آب مروارید از آسیب به سایر بافت ‌های قرنیه پیشگیری می کند.
ذرات خرد شده عدسی مبتلا به آب مروارید به وسیله یک ابزار فراصوت و یک لوله مکش، خارج می ‌شود. چشم پزشک جراح یک عدسی جدید (مصنوعی) در همان برش ایجاد شده کار می گذارد و چشم پانسمان می‌ شود.

نتیجه نهایی

مقایسه عمل فیکوکاتاراکت و فمتوکاتاراکت؛ در عمل جراحی فمتوکاتاراکت به سبب دقت برش ‌ها جا به جایی لنز يا كدر شدن لايه ‌ای كه لنز روی آن قرار گرفته است به حداقل می ‌رسد، در نتیجه نیاز به لیزرهای آینده برای رفع کدورت چشم کاهش می ‌یابد.

 

بازدیدها: 222

ارسال یک پاسخ