مشكلات خواب و درمان بی خوابی

اغلب نيازی نيست زياد به خوابيدن فكر كنيم، چون بخشي از زندگي عادی ماست كه همه از آن برخورداريم.  اما وقتي بد خواب مي شويم تازه اهميت اين مسئله را در مي يابيم. در واقع، بيشتر ما درطول زندگي خود چندباري در خوابيدن  دچار مشكل مي شويم. اين مشكل(بي خوابی:Insomnia) اغلب موقتی است و بيشتر هنگام ناراحتي و يا هيجان روی می دهد و پس از چند روز كه اوضاع به حال عادي بازگشت خود به خود حل مي شود. به هر حال ما براي استراحت و سلامت فكری و جسمی به خواب احتياج داريم  و اگر مشكل بد خوابی ادامه يابد به تدريج متوجه عوارض آن خواهيم شد و نداشتن خواب کافی یا باکیفیت، می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری روی بدن داشته باشد.

اگر شما هم جزء این افراد هستید یا کسی را می‌شناسید که مدت‌هاست از بی خوابی و اختلالات خواب شکایت می‌کند، مي توانيد با مراجعه به كلينيك خواب، دي كلينيك نيكان مراجعه كنيد و روند درمان خود را پيگيري نماييد.

خواب

خواب عبارت است از عدم توانایی ارادی درکنترل محیط فیزیکی و کاهش یا فقدان سطح هوشیاری، تعلیق نسبی ادراکات حسی و غیرفعال شدن تقریباً تمام عضلات ارادی در زمان استراحت به طوری که فعالیت بدن و ذهن تغییر کرده و توهم­های بینایی جایگزین تصاویر واضح واقعی بشوند.

اگر نخوابيم چه می شود؟

اگر نتوانيم بخوابيم نگران مي شويم، اگر بی خوابی گه­گاهی اتفاق بيفتد روز بعدش احساس خستگی خواهيم داشت اما در اين حالت آسيبی به سلامتی جسمی و روانی ما وارد نمی شود اما پس از چند شب بيخوابی به تدريج متوجه خواهيم شد:

* تمام مدت خسته هستید

* در طی روز چرتتان می­ گیرد

* تمرکز فکری برایتان سخت می­ شود

* تصمیم گیری برایتان مشکل می ­شود

* شروع به احساس افسردگی می­ کنید

اگر با ماشین آلات سنگین  کار می کنید یا در حال رانندگی باشید این می تواند بسیار خطرناک باشد.سالانه مرگ و میر فراوانی به دلیل به خواب رفتن افراد حین رانندگی اتفاق می افتد. فقدان خواب همچنین می تواند ما را در مقابل فشار خون بالا، چاقی و دیابت آسیب پذیر سازد.

اختلالات خواب چه هستند؟

اختلالات خواب، شرایطی هستند که بر توانایی خوب خوابیدن به‌طور منظم تأثیر می‌گذارند. این اختلالات چه در اثر یک مشکل سلامتی ایجاد شوند، چه به‌خاطر استرس بیش‌ از حد باشد، روزبه‌روز شایع‌تر می‌شوند.

اکثر افراد گاهی‌اوقات به‌علت استرس، برنامه‌های فشرده و سایر عوامل بیرونی، مشکلات خواب را تجربه می‌کنند. بااین‌حال هنگامی‌که این مشکلات به‌طور منظم اتفاق می‌افتند و در زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کنند، ممکن است نشان‌دهنده‌ی اختلال خواب باشند.

بسته به نوع مشکلات خواب، افراد ممکن است به‌سختی به‌خواب بروند و در طول روز به‌شدت احساس خستگی کنند. کمبود خواب می‌تواند روی انرژی، خلق‌وخو، تمرکز و سلامت کلی تأثیر منفی بگذارد.

در برخی موارد، اختلالات خواب می‌توانند نشانه‌ای از یک مشکل سلامتی جسمی یا روحی باشند. این‌گونه مشکلات خواب معمولا با درمانِ علت زمینه‌ای برطرف می‌شوند. هنگامی‌که اختلالات خواب در اثر یک بیماری دیگر ایجاد نشده باشند، درمان معمولا شامل ترکیبی از درمان‌های پزشکی و تغییرات سبک زندگی است.

اگر حدس می‌زنید که ممکن است یک نوع اختلال خواب داشته باشید، لازم است فورا برای تشخیص و درمان آن به پزشک مراجعه کنید. اختلالات خواب درصورتی‌که درمان نشوند، عوارض منفی ایجاد می‌کنند که می‌توانند به مشکلات سلامتی بیشتر منجر شوند. آنها می‌توانند بر عملکرد شما در محل کار تأثیر بگذارند، باعث تنش و کشمکش در روابط شوند و در توانایی شما برای انجام فعالیت‌های روزمره اختلال ایجاد کنند.

علائم اختلالات خواب

* اشکال در به خواب رفتن یا در خواب ماندن

* احساس خستگی در طول روز

* نیاز شدید به چرت زدن در طول روز

* تحریکپذیری یا اضطراب

* نداشتن تمرکز

* افسردگی

عوامل موثر در به وجود آمدن اختلال خواب

* آلرژیها و مشکلات تنفسی

*  تکرر ادرار (نوکتوریا)

* دردهای مزمن

* استرس و اضطراب

انواع مختلف اختلالات خواب

* وقفه تنفسی یا آپنه

* بی خوابی

* سندرم پای بیقرار

*  خواب پریشی

* حمله خواب

بازدیدها: 100

ارسال یک پاسخ