مالیدن چشم ها وعوارض مرتبط با آن

آیا می ­دانستید مالیدن چشم ها می­ تواند برای سلامت بینایی­تان مضر و خطرساز باشد پیری صورت، تغییر شکل قرنیه چشم، قرمز شدن چشم ها و ایجاد عفونت در چشم  از جمله عارضه های خطرناک ناشی از مالش چشم ها به شمار می روند سعی کنید به این کار عادت نکنید و خطرات جانبی برای بینایی تان ایجاد نکنید.

بیماریهای مرتبط با مالیدن چشم:

عفونت

دست های ما هر روز با سطوح مختلفی تماس پیدا می کند. بیشتر آنها منبع وسیعی از آلودگی های محیطی و میکروبی هستند که در تماس با چشم ها، عفونت های مختلفی ایجاد می کند. انگشت اشاره بیشترین میزان آلودگی را جذب می کند و از سویی احتمال انتقال عوامل بیماری زا به سبب تماس انگشت اشاره با چشم بسیار زیاد است. باکتری ها و میکروب های بسیاری روی دست های شما ساکن هستند و هنگامی که چشم ها را مالش می دهید، این موجودات می توانند آزادانه وارد چشم ها شده و در موارد شدید عفونت چشم ها و شکل گیری گل مژه یا التهاب ملتحمه را موجب شوند. پس لطفاً قبل از اینکه چشم خود را بمالید به عواقب آن فکر کنید.

آسیب و خراش قرنیه 

مکانیزم دفاعی چشم بسیار ساده و دقیق است، به این معنی که با ورود ذره­ای خارجی سیستم دفاعی با استفاده از غدد اشکی فعال شده و امکان خروج جسم خارجی و پاکسازی چشم را فراهم می کند. چنانچه در اثر ورود جسم خارجی (مثلاً  ذرات گرد و غبار) چشم خود را مالش دهید به راحتی امکان خراشیدگی و آسیب قرنیه را با دست خودتان فراهم کرده اید. در این صورت با احساسی آزاردهنده و ناخوشایند به مدت طولانی روبه رو می شوید.

به این مساله توجه داشته باشید که مالش چشم نه تنها به نازک شدن قرنیه، بلکه به تغییر شکل آن نیز می تواند منجر شود. قرنیه شبیه یک مخروط است و تغییر شکل در آن می تواند تاثیر چشمگیری بر بینایی داشته باشد. در برخی موارد حتی ممکن است به عمل جراحی برای اصلاح این شرایط نیاز باشد.

پیری صورت

 اگر به ظاهر خود توجه ویژه ای دارید، بهتر است از مالش چشم ها با دست پرهیز کنید زیرا پوست دور چشم نازک‌تر و لطیف‌تر از بخش های دیگر است و مالش زیاد می تواند به شکل گیری راحت چین و چروک در اطراف چشم ها منجر شود.

قرمز شدن چشم ها

مالیدن چشم ها با توجه به میزان نیروی وارد شده می تواند به آسیب دیدن رگ های خونی منجر شود و در نتیجه آن، قرمزی شدید چشم ها را تجربه کنید.

کراتوکونوس 

مالیدن چشم به مدت طولانی سبب تغییر شکل قرنیه و بیماری کراتوکونوس یا قوز قرنیه می شود. این عارضه به طور کامل اصلاح یا درمان نمی شود و برای فرد مشکلات متعدد بینایی ایجاد می کند. مطالعات پزشکی نشان داده است ساییدگی مزمن چشم و قوز قرنیه احتمال ابتلا به عفونت های مکرر چشمی را افزایش می دهد.

پیشگیری و مراقبت

همیشه بهداشت صورت و چشمان خود را جدی بگیرید. شما می توانید با مقداری شامپوی بچه و آب ولرم روزی دومرتبه چشمانتان را بشویید. این کار به مرطوب شدن پوست و پاک کردن گردوغبار و چربی از روی پلک ها کمک شایانی می کند.

استفاده از قطره های اشک مصنوعی (ترجیحاً یکبار مصرف) سطح چشم ها را همیشه مرطوب نگه می دارد و خارش چشم را که معمولاً به دلیل خشکی چشم یا ورود ذرات گردوغبار است کاهش می یابد.

 

بازدیدها: 118

ارسال یک پاسخ