لنفوسیت تراپی روشی جدید برای درمان ناباروری

لنفوسیت تراپی روش درمانی برای آی وی اف های ناموفق

روش لقاح مصنوعی(آی وی اف) روشی است که برای درمان ناباروری یا مشکلات ژنتیکی استفاده می ­شود. در طول آی وی اف تخمک­ های بالغ از تخمدان­ ها جمع آوری می­ شوند (بازیابی) و در آزمایشگاه با اسپرم بارور می­ شوند و سپس تخمک باردار شده (جنین) را در رحم مادر قرار می ­دهند. با وجود محبوبیت IVF درصد موفقیت آن بسیار پایین است. حدود 75% از افرادی که تحت IVF قرار می ­گیرند در مرحله تشکیل جنین با شکست مواجه می شوند. در نتیجه شکست­ های متوالی در کاشت جنین، به زوج­ ها تکرار درمان با روش ­های IVF یا تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)پیشنهاد می­ شود که این کار تنها موجب افزایش میزان استرس آن­ها و افزایش هزینه­ های درمان ناباروری می شود.

لنفوسیت تراپی (CRH-treated PBMC) روشی جدید برای درمان ناباروری

شکست در کاشت جنین (RIF) عامل مهمی در ناباروری است. ممکن است اختلال در تحمل سیستم ایمنی جنین و مادر عامل شکست در کاشت­های متوالی باشد. در واقع سلول­های ایمنی بدن مادر به ویژه سلول­های کشنده طبیعی رحم CD56+، نقش مهمی در شکست کاشت جنین دارد.

با استفاده از روش لنفوسیت تراپی(CRH-treated PBMC) می­ توان شانس بارداری را در بیمارانی که با شکست­های متوالی مواجه شده ­اند افزایش داد. در روش لنفوسیت تراپی قبل از انتقال جنین تازه، سلول­های تک هسته ­ای خون لنفوسیت و مونوسیت که از کاشت­های ناموفق قبلی بیمار گرفته شده ­اند، در روز بازیابی تخمک ایزوله می­ شوند و تحت درمان کورتیکوتروپین(CRH) قرار می ­گیرند و دو روز بعد از بازیابی تخمک و قبل از انتقال جنین تازه به آندومتر منتقل می­ شوند. سپس انتقال جنین (بلاستوسیت) به رحم مادر نیز در روز پنجم انجام می­ شود. در واقع درمان سلول­های تک هسته­ ای خون با هورمون کورتیکوتروپین(CRH-treated PBMC) در زمان کاشت جنین می­ تواند تحمل سیستم ایمنی مادر و جنین را بهبود بخشد و در نتیجه کاشت جنین با شکست­ های متوالی را درمان کند.

طبق مطالعات انجام شده در یک مرکز تحقیقاتی، احتمال بارداری در خانم ­هایی که با شکست های متوالی در کاشت جنین مواجه می ­شوند و قبل از تکرار کاشت جنین اقدامی نمی­کنند 14.81%، و در خانم هایی که قبل از تکرار کاشت جنین تحت درمان CRH-PBMC قرار می­ گیرند، 44.44% است.

 

بازدیدها: 1948

ارسال یک پاسخ