لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

هیستروسکوپی چیست؟

هيستروسكوپی نوعی عمل جراحی است كه طی آن يك تلسکوپ (ابزار میله‌ای شکل که در انتهای آن یک دوربین قرار دارد) وارد رحم شده و حفره داخلی رحم به ‌وسيله آن بررسی می‌شود. با این روش می‌توان شرايط غيرطبيعی رحم را تشخيص داد كه عبارتند از:

1. ميوم‌هایزيرمخاطی (داخل رحم‌)
2. چسبندگیديواره‌های رحم به هم‌
3. پوليپ‌
4. وجود ديواره داخل رحمی
5. ناهنجاریهایمادرزادی رحم‌

بدین ترتیب می‌توان گفت هیستروسکوپی یک روش تشخیصی- درمانی است که در بیماری‌های زنان و نازایی کاربرد دارد.

در چه مواردی هیستروسکوپی انجام می‌شود ؟

درموارد زیر ممکن است پزشک انجام این عمل را توصیه نماید:

1. خونریزی غیرطبیعی(خون‌ریزی‌های شدید و یا طولانی رحم، خون‌ریزی‌های بین دو پریود و خون‌ریزی پس از یائسگی)
2. پریودهای نامنظم
3. دردهای شدید رحمی
4. سقط مکرر جنین
5. درمان ناباروری
6. برداشتن پولیپ‌های رحمی و انواعی از فیبروم‌ها

در موارد ناباروری، هیستروسکوپی جهت یافتن علت ناباروری و برطرف کردن چسبندگی‌های رحمی کاربرد دارد. سپتوم یا دیواره داخل رحمی، عامل مهمی در ایجاد سقط مکرر در بسیاری از بیماران می‌باشد که توسط هیستروسکوپی قابل تشخیص و درمان است.

عمل هیستروسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

عمل هیستروسکوپی یک جراحی کوچک است که تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی سبک صورت می‌گیرد. اولين قدم در هيستروسكوپی باز كردن دهانه رحم به كمك يك ‌سری وسايل گشادكننده است‌. پس از باز شدن مجرای دهانه رحم‌، هيستروسكوپ را كه به‌صورت يك تلسكوپ کوچک مجهز به فیبر نوری است از دهانه رحم‌ عبور داده و در قسمت تحتانی رحم قرار می‌دهند. سپس يك مايع شفاف (‌مانند سرم فیزیولوژیک، هيسكون يا گليسين) یا گاز دی اکسید کربن را به كمك وسيله ‌مخصوص به داخل رحم وارد می‌کنند.

اين مايع يا گاز، حفره رحم را متسع كرده‌، خون و ذرات اضافی را دور كرده و اين امكان را برای پزشک فراهم مي‌آورد تا مستقيماً ساختمان داخلی رحم را مشاهده نمايد. به اين ترتيب، پزشک معالج می‌توانند تشخيص خود را قطعي نمايد، نمونه‌های مورد نظر خود را بگيرد و روش‌های درمانی مورد نياز بيمار را اعمال کند و انواع گوناگون جراحی‌ها را انجام دهد. بنابراین هيستروسکوپی، هم به عنوان روش تشخيصی و هم درمانی به کار می‌رود.

مزایای انجام عمل هیستروسکوپی چیست؟

يكي از عمده‌ترين فوايد هیستروسكوپی علاوه بر تشخيص دقيق ‌بيماری اين است كه می‌توان در همان زمان به كمك عمل هیستروسکوپی درمانی، آن ضايعه را ترميم و اصلاح نمود. در مقايسه با عمل جراحی باز اين روش دارای مزايای بسيار است. به عنوان مثال کاهش درد، کاهش زمان بهبودی، کاهش چسبندگی، صرفه جویی در هزینه، کاهش خونریزی و احتمال عفونت و عدم نیاز به بیهوشی عمومی.

در گذشته تشخیص و اصلاح بیماری‌های زنان به جراحی‌های بزرگ و بستری شدن احتیاج داشت ولی لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی باعث شده است که پزشکان این اختلالات و ضایعات را به طور سرپایی تشخیص داده و درمان کنند.

انجام این عمل ممکن است چه عوارضی داشته باشد؟

عوارض هیستروسکوپی بسیار نادر بوده و به ندرت تهدید کننده است. یکی از آن‌ها، سوراخ شدن رحم است. اما معمولاً سوراخ ایجاد شده خودبه‌خود ترمیم می‌شود و اغلب احتیاج به جراحی ترمیمی ندارد. عوارض دیگر، مربوط به محلول مصرف شده برای باز کردن رحم می‌باشد که شامل اختلالات تنفسی، اختلالات انعقادی، کاهش حرارت بدن و واکنش‌های شدید آلرژیک می‌باشد.

عوارض مربوط به هیستروسکوپی درمانی شامل صدمه به اندام‌های داخل شکمی و خونریزی بوده که بسیار نادر است. بعد‌ از انجام هیستروسکوپی، ممکن است برای چند روز ترشح واژینال و درد وجود داشته باشد. نزدیکی برای چند روز و تا زمانی که خونریزی وجود دارد ممنوع است و فعالیت طبیعی جسمانی در عرض 2-1 روز پس از آن برقرار می‌شود.

لاپاروسكوپی چيست؟

لاپارو سكوپی يكی از روش‌های جراحی است كه طی آن پزشک می‌تواند از طريق يک برش كوچک در زير ناف‌، تلسكوپ مخصوص(میله باریک که در انتهای آن دوربین قرار دارد) را وارد شكم كرده و اعضای لگنی را مشاهده نمايد. در روش‌های درمان ناباروری، با کمک لاپاراسكوپی می‌توان علل مختلفی مانند اندومتریوز (وجود تکه‌های کوچکی از بافت اندومتر یا لایه‌ی داخلی رحم در خارج از رحم مانند تخمدان‌ها، لوله‌های رحمی و محوطه شکم که می‌تواند باعث درد، چسبندگی و نازایی شود)، فیبروم رحمی (توده‌هایی غیرطبیعی از بافت عضلانی نرم که در دیواره رحم رشد می‌کنند) اختلالات ساختمانی، کیست‌های تخمدانی، چسبندگی‌ها و حاملگی خارج از رحم كه موجب نازايي مي‌گردند را شناسايی کرد.

اگر مشکلی وجود داشته باشد این امکان برای پزشک وجود خواهد داشت که ضمن انجام این روش اصلاح لازم را نیز به عمل آورد، بنابراین لاپاروسکوپی ممکن است با دو هدف تشخیصی و درمانی به‌کار رود.

بعضی از اختلالاتی که در طی لاپاراسکوپی درمانی می‌توانند اصلاح شوند برداشتن چسبندگی از اطراف تخمدان‌ها و لوله‌ها، باز کردن لوله‌های  بسته، برداشتن کیست‌های تخمدانی و درمان حاملگی خارج از رحم می‌باشد. اندومتریوز خارج از رحم، تخمدان‌ها و پریتوان (پرده نازک و شفافی است که محوطه شکم و لگن را می‌پوشاند) و در بعضی موارد فیبروم رحمی نیز می‌تواند در طی لاپاراسکوپی برداشته شود.

چه زمانی لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

برای تکمیل بررسی علل ناباروری در زن، در اغلب موارد لاپاراسكوپی تشخيصی صورت می‌گیرد. به‌طوركلی، اين عمل را پس‌ از بررسی‌ ديگر علل ناباروری انجام می‌دهند. امّا اگر درد يا مشكلات ‌ديگری مثل سابقه يک عمل جراحی وجود داشته باشد بايستی ‌لاپاراسكوپی را حتی قبل از ديگر اقدامات تشخيصی ناباروری انجام داد.

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

عمل لاپاراسکوپی یک جراحی کوچک است که تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد بنابراین باید در یک بیمارستان یا مرکز جراحی انجام شود. ضمن بیهوشی پزشک با استفاده از یک سوزن مخصوص مقداری گاز دی‌اکسید کربن يا اكسيدنيترو يا هوا را به داخل شكم وارد می‌کنند. اين گاز باعث ايجاد یک فضای كافی در زير جدار شكم و همچنين بالا راندن روده‌ها شده و امكان مشاهده راحت‌تر اعضای تناسلی و لگن را فراهم می‌آورد. بعد از تزریق گاز، سوزن خارج می‌شود.

يک وسيله مخصوص به نام لاپاراسکوپ (دوربین مينياتوری که به شكل لوله ‌باريكی است) از طريق يک برش كوچک زير ناف وارد شكم می‌گردد و با ایجاد برش نازک دیگری در زیر شکم، پزشک وسیله باریک دیگری را وارد می‌کند تا بوسیله آن اندام‌های داخل شکم را بلند کرده و پشت و اطراف آن را مورد بررسی قرار دهد. طول این برش‌ها بین 5/0 تا 5/1 سانتی متر می‌باشد. همچنین همزمان یک ماده حاجب از طریق دهانه رحم به‌ داخل رحم و لوله‌ها تزریق می‌شود تا باز بودن یا انسداد لوله‌های رحمی تشخیص داده شود.

اگر پزشک در حین لاپاراسکوپی مشکلی را مشاهده کند با استفاده از یک وسیله جراحی مخصوص (که از طریق برش کوچک دیگری در زیر شکم، وارد حفره لگن می‌شود) می‌تواند در همان زمان آن را اصلاح نماید.

مزایای انجام عمل لاپاراسکوپی چیست؟

يكي از عمده‌ترين فوايد لاپاراسكوپی علاوه بر تشخيص دقيق ‌بيماری اين است كه مي‌توان در همان زمان آن ضايعه را ترميم و اصلاح نمود. در اغلب موارد لاپاراسكوپی ‌اين اطمينان را به زن می‌دهد كه او سالم است و از شانس خوبی برای باردار شدن برخوردار است‌. در مقايسه با عمل جراحی باز اين روش دارای مزايای بسيار است، به عنوان مثال کاهش درد، کاهش زمان بهبودی، کاهش چسبندگی، صرفه جویی در هزینه، کاهش خونریزی و احتمال عفونت و کاهش زمان بیهوشی به علت مدت زمان کوتاه‌تر انجام عمل.

انجام این عمل ممکن است چه عوارضی داشته باشد؟

پس از عمل، بيمار بايستی 2 تا 4 ساعت استراحت كند تا اثرات داروهای بيهوشی خنثی گردد. بيمار مي‌تواند همان روز مرخص شده و به ‌منزل برود و 2 تا 3 روز بعد هم كارهای معمول خود را از سر گيرد. همچنین بیمار می‌تواند فعاليت‌ جنسی را پس از يك هفته و يا بسته به نظر و توصيه پزشک ‌خود شروع نمايد. ممكن است بيمار پس از عمل احساس ناراحتی مختصری داشته‌ باشد.

اين موارد شامل‌:

1. تهوع خفيف به علت استفاده از داروها يا روش جراحی
2. درد شانه و گردن به علت وجود گاز داخل شكم‌
3. درد محل عبور وسايل از جدار شكم‌
4. احساس گرفتگی گلو و خشونت صدا در مواردی كه از لوله تنفسی در هنگام بيهوشی عمومی استفاده شده است‌.
5. دردهای شكمی مثل دردهای دوران قاعدگي‌
6. ترشحاتی مثل خون قاعدگی برای يک يا دو روز
7. درد عضلانی بيشتر اين علایم خفيف در عرض يک يا دو روز از بين مي‌روند.

لاپاراسكوپی خطرات كمی را بدنبال دارد. بروزعوارض در زنان جوانی كه از سلامت كافی برخوردارهستند و تحت عمل لاپاراسكوپی قرار مي‌گيرند نادر بوده و معمولاً در 3 مورد به ازای هر 1000 عمل جراحي روی مي‌دهد. اين عوارض شامل آسيب به ‌اعضای داخل شكم مثل روده‌، رگ خونی يا مثانه است‌. بيشترعوارض هم در هنگام ورود لاپاراسكوپ از طريق ناف اتفاق می‌افتد.

 

بازدیدها: 151

ارسال یک پاسخ