چه كسانی كانديدای انجام كولونوسكوپی هستند؟

کولونوسکوپی یک روش تشخیصی درمانی است که پزشک بوسیله آن به بررسی روده بزرگ با هدف تشخیص بافت ملتهب، زخم و رشد غیرطبیعی و سرطانی بافت روده یا تشخیص پولیپ‌های می پردازد. به روده بزرگ، کولون گفته می شود.

چه کسانی باید کولونوسکوپی شوند؟

كساني كه از لحاظ جسماني در روده خود مشكلي احساس می كنند از جمله: اختلال در دفع مدفوع، خونريزي، تغيير در وزن، تغيير در عادات روده اي، درد مواقع دفع اسهال مزمن، دفع بلغم يا دفع ترشحات، اين افراد بايد كولونوسكوپی انجام دهند. اين افراد خود مشكل را متوجه می شوند و با مراجعه به پزشك و انجام كولونوسكوپی درمان می شوند. اما نكته ای كه مهم است اين می باشد كه مواردی داريم كه فرد هيچ مشكلی ندارد، درواقع ما مواقعی هست كه كولونوسكوپی انجام می دهيم كه هيچ نوع علامت جسمانی در فرد ديده نمی شود، اين مورد خيلی مهم است.

كساني كه سابقه خانوادگی در بستگان درجه 1 مثل پدر يا مادر، خواهر و يا برادر دارند يا اينكه از لحاظ سني ببين 40 يا 50 به بالا هستند، براي اولين بار اين افراد بايد تحت انجام كولونوسكوپی قرار بگيرند، حتي اگر مشكلی هم  نداشته باشند. لذا اين افراد با اينكه هيچ گونه مشكل روده ای ندارند بايد براي انجام غربال گری و بيماری يابی كولونوسكوپی شوند.

ضرورت انجام كولونوسكوپی:

طی سال‌های اخیر با ماشینی‌شدن زندگی، کاهش تحرک و افزایش مصرف غذاهای ناسالم دارای افزودنی و فست‌فودها، آمار سرطان‌های گوارشی در دنیا و در کشور ما افزایش یافته است. بر این اساس، متخصصان گوارش بر انجام یک بار کولونوسکوپی در افراد بالای 50 سال و تکرار آن طی یک دوره 10 ساله، در صورت نداشتن مشکل خاصی در روده بزرگ تاکید می‌کنند. همچنین افرادی که در خانواده‌شان سابقه بیماری‌های التهابی روده یا سرطان روده بویژه در سنین زیر چهل سالگی دارند باید 10 سال قبل از رسیدن به سن شخص مبتلا کولونوسکوپی شوند.

بعلاوه افرادی که دچار اسهال یا یبوست جدید و بدون علت خاص و تداوم آن بیش از یک هفته می‌شوند، افرادی که متوجه وجود خون در مدفوع می‌شوند یا کسانی که سابقه پولیپ روده را دارند با تشخیص پزشک‌شان طی دوره‌های خاصی باید کولونوسکوپی شوند. البته در بیمارانی که به طور مکرر و بدون علت مشخص با مشکلاتی در اجابت مزاج مانند خون در مدفوع، اسهال و یبوست ناگهانی و مکرر، درد شکم، کاهش وزن یا باریک شدن مدفوع مواجه می‌شوند انجام کولونوسکوپی برای تائید سلامت یا بیماری روده بزرگ ضروری تلقی می‌شود.

 

نكته: كولونوسكوپی حتماً و الزاماً مختص افراد بيمار نيست؛ افراد سالم هم بايد اين كار را انجام بدهند.

بازدیدها: 104

ارسال یک پاسخ