فريز كردن تخمك برای حفظ باروری

اگر سال‌ها پیش کسی درباره توقف زمان حرف می‌زد و به شما می‌گفت که راهی برای آن می‌شناسد،باور نمی‌کردید، اما امروز شما به راحتی قادر به انجام این کار هستید؛ می‌توانید جنین فرزندتان را در یک مرکز درمان ناباروری نگهداری کنید و چندسال دیگر او را در رحم خود بپرورانید؛ کاری که مدت‌هاست در ایران به عنوان یکی از راه‌های حفظ قدرت باروری در افراد انجام می‌شود.

الگوی زندگی ما در طول زمان دچار تغییرات شگرفی شده و جابجایی اولویت‌های زنان و مردان باعث تاخیر در زمان فرزندآوری شده است؛ به همین دلیل امروز راه‌هایی برای حفظ قدرت باروری ایجاد شده است. راه‌هایی که حتی شنیدن نام‌شان تا چند سال گذشته غیرقابل بارور بود: فریز کردن تخمک، اسپرم و جنین.

انجماد تخمک یکی از راههای تقویت قدرت باروری است که بوسیله برداشتن و نگهداری کردن از تخمک انجام می شود و در زمانیکه سن بالاتر می رود از آن استفاده شود. این راه یکی از جدیدترین روشهای کمک باروری شناخته شده است که متخصصان به آن انجماد تخمک می گویند. این روش به زنان این فرصت را می دهد تا پتانسیل بیشتری برای باروری و داشتن فرزند در مراحل زندگی خود در آینده داشته باشند. طرفداران این روش بر این باورند که انجماد تخمک به خانمها اجازه کنترل بهتری بر باروری خود می دهد.

چرا باید تخمکم را منجمد کنم؟

3 دلیل اصلی برای انجام اینکار وجود دارد:

1) بسیاری از خانم هایی که تخمک خود را منجمد می کنند، در حال حاضر آمادگی لازم برای بارداری را ندارند.

این دسته از خانم ها ترجیح می دهند پس از بهبود شرایط و با آمادگی کامل در آینده اقدام به بارداری کنند. خانم ها بنا به دلایلی بارداری خود را به تعویق می اندازند، به عنوان مثال، منتظر بدست آوردن موقعیت مالی بهتری هستند، می خواهند درس یا تحصیل شان به پایان برسد یا اینکه هنوز ازدواج نکرده اند. بنابراین به این دسته از خانمها توصیه می شود که تخمک خود را فریز کنند در این حالت آنها با دوام می شوند و خانم ها می توانند از آنها استفاده کنند. خانم ها می توانند تخمکهای فریز شده را گرم کرده و از آن  در زماني که آمادگی دارند تا باردار شوند هرچند که دیر شده باشد  در 30، 40 یا حتی 50 سالگی از آن استفاده کنند.

2) حفاظت از قدرت باروری در طول درمان پزشکی:

شیمی درمانی و پرتو درمانی می توانند منجر به کاهش قدرت باروری شوند. اگر تعدادی از تخمکها قبل از شروع درمان، انبار شوند این امکان باروری و انتقال تخمک به رحم، پس از درمان و بهبودی کامل وجود دارد.

3) برای جلوگیری از دور انداختن لقاح در طول لقاح آزمایشگاهی.

جنین های اضافی از IVF معمولاً فریز می شوند و در زمان دیگری انتقال داده شده یا از آنها صرفنظر می شود. فریز کردن تخمک این امکان را می دهد به همان اندازه که لازم است در IVF بارور شوید و تخمکهای بارور نشده را برای استفاده های بعدی منجمد کنید.

بهترین سن برای فریز کردن تخمک

هرچقدر جوان تر باشید برای فریز کردن بهتر است. همانطور که  سن شما بالا می رود سن تخمک نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین قدرت باروری شما کاهش پیدا می کند و خطر اختلالات کروموزومی جنین نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین بهترین زمان برداشت و ذخیره‌سازی تخمک سن زیر ۳۵ سال است و توصیه می‌کنیم زمانی از آن استفاده کنند که از نظر اخلاقی و تربیتی حقوق طفل زیر پا گذاشته نشود و دو نسل از مادرش فاصله نگرفته باشد. مثال طی یک فرصت ۵ تا ۱۰ ساله تلاش کنید که موقعیت لازم برای استفاده از این بافت را به دست آورید.

مراحل انجام فریز کردن تخمک ها

اگر به انجماد تخمک فکر می کنید، به دنبال یک کلینیک باروری متخصص باشید. این متخصصان معمولاً به عنوان متخصصان تولید مثل شناخته می شوند.

قبل از شروع فرایند انجماد تخمک، احتمالا باید برخی از آزمایش های غربالگری زیر را انجام دهید، از جمله:

1) تست ذخیره تخمدان: برای تعیین مقدار و کیفیت تخمک، دکتر ممکن است در روز سوم از چرخه قاعدگی شما غلظت هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و استرادیول را در خون آزمایش کند.

2) غربالگری بیماری های عفوني: برای بعضی از بیماری های عفونی مانند HIV غربالگری انجام می شود. تخمک های عفونی به صورت متفاوت از سایر تخمک ها ذخیره می شوند.

انجماد تخمک دارای چندین مرحله است: القاء تخمک گذاری، بازیابی تخمک و انجماد.

تخمک های فریز شده چگونه عمل می کنند؟

تخمک ها به سرعت منجمد می شوند. هرچقدر تعداد تخمکهایی که فریز می کنید بیشتر باشد، شانس داشتن یک تخمک زنده و سالم از مرحله فریز، گرم کردن و بارورشدن بالاتر می رود. زمانیکه شما آمادگی لازم برای بارداری را پیدا کرده اید، تخمک شما گرم می شود . تخمک گرم شده و زنده با اسپرم در آزمایشگاه برای تولید لقاح ترکیب می شود.  متخصصین به خانمی که 33 سال سن دارد پیشنهاد می کنند تا حدود 20 تا 30 تخمک فریز شده نگهداری کنند اما به خانمی که سنش بالاتر از آن است توصیه می شود تخمکهای بیشتری را فریز کند و دلیل آن این است که تخمکهای سالم به منظور برداشت در این دسته از خانمها کمتر است.

 

بازدیدها: 158

ارسال یک پاسخ