علل اصلی نابینایی چیست؟

بینایی یکی از ارزشمندترین دارایی ها برای زندگی انسان است و فکر از دست دادن آن می تواند تصور ترسناکی باشد. مهم این است که برای جلوگیری از کاهش بینایی، بهترین راه های مراقبت از چشم را به کار گیرید. حتی یک معاینه ساده چشم هر 2 سال یکبار می تواند مشخص نماید که چشم سالم است یا مشکلات بینایی وجود دارد.

 از دست دادن بینایی در سراسر جهان

در سطح جهان، حدود 2.2 میلیارد نفر از اختلال بینایی و یا نابینایی رنج می برند. با این وجود، تخمین زده می شود که در حدود نیمی از دلایل نابینایی قابل اجتناب و جلوگیری است.

اختلال بینایی به دو گروه تقسیم بندی می شود که عبارت است از: اختلال در بینایی در فاصله دور(نزدیک بین) یا اختلال در بینایی در فواصل نزدیک(دوربین). تجربه از دست دادن بینایی در افراد ممکن است به خاطر عوامل مختلفی مانند: در دسترس نبودن اقدامات موثر در پیشگیری و عدم دسترسی یکسان به توان بخشی باشد. گروه های خاصی در جامعه وجود دارند که بیشتر از سایرین در معرض مشکلات بینایی قرار دارند که این گروه ها شامل افراد مسن و پیر و همچنین کودکان تازه متولد شده(نوزاد) می باشند.

دلایل اصلی نابینایی کدامند؟

دو علت اصلی کاهش بینایی، عیوب انکساری اصلاح نشده و آب مروارید است. این امر کاملا به دژنراسیون ماکولا (AMD) به فارسی تباهی لکه زرد، گلوکوم(آب سیاه) و رتینوپاتی دیابتی( شبکیه رنجوری ناشی از بیماری دیابت) مرتبط است.

این شرایط چشمی تماما در طی معاینه چشم معمولی توسط چشم پزشک قابل تشخیص است و در صورت ابتلا به بیماری، قابل درمان است. به همین دلیل بسیار مهم است که هر 2 سال یکبار به چشم پزشک مراجعه کنید و بینایی و سلامت چشم خود را بررسی کنید.

عیوب انکساری اصلاح نشده(uncorrected refractive errors):

عیوب انکساری اصلاح نشده مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم همگی می توانند باعث ضعف بینایی شدید شوند. با این حال، با وجود لنزهای اصلاحی مناسب، می توان از مشکلات جلوگیری کرد. عیوب انکساری گاهی اوقات در کودکان تشخیص داده نمی شود که این امر موجب می شود این عیوب بدون توجه و اصلاح نشده در کودک باقی بماند.

آب مروارید:

آب مروارید معمولاً افراد بالای 65 سال را درگیر می کند، اما هم چنین یک عارضه جانبی شایع در بیماری هایی مانند دیابت است. آب مروارید زمانی اتفاق می افتد که لنز چشم شما شفافیت خود را از دست بدهد و باعث کدر شدن بینایی شود.

تشخیص آب مروارید معمولاً ساده است و در طی آزمایشاتی که در یک معاینه منظم با چشم پزشک خود می گذرانید، می توان آن را تشخیص داد. جراحی یک روش درمانی بسیار موثر برای درمان آب مروارید است و یکی از روش های رایج است.

دژنراسیون ماکولا بر اثر پیری:

مشخص نیست که چه عواملی باعث تحلیل رفتن ماکولا(لکه زرد) می شود، جز این که ارتباط نزدیکی با سن دارد. در حالی که این یک وضعیت بدون درد است، با از بین رفتن ماکولا در شبکیه چشم شما، به تدریج بینایی خود را از دست می دهید.

تباهی لکه زرد یا AMD می تواند فعالیت های روزمره را به طور چشم گیری دشوار کند، اما ممکن است بین 5 تا 10 سال طول بکشد تا تاثیر آن به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد. کاهش تدریجی بینایی باعث می شود که این مشکل اغلب  برای مدتی مورد توجه قرار نگیرد.

چشم پزشک شما ممکن است در هنگام معاینه چشم، AMD را زود تشخیص دهد یا اینکه خودتان متوجه تاری دید در مرکز بینایی شوید. اگر این اتفاق افتاد، باید به پزشک عمومی یا چشم پزشک خود مراجعه کنید. در حال حاضر هیچ درمانی برای AMD وجود ندارد، اما تعدادی از روش های درمانی در دسترس است که می توانند زندگی را کمی آسان کنند. هرچه زودتر تشخیص داده شود، مدیریت این شرایط را آسان تر و موثرتر می کند.

گلوکوم یا آب سیاه:

گلوکوم در اثر تجمع مایعات و فشار در چشم شما اتفاق می افتد. با معاینه منظم چشم، علائم گلوکوم از طریق آزمایش تونومتری که فشار داخل چشم را اندازه گیری می کند، مشاهده می شود.

آسیب ناشی از گلوکوم غیرقابل بازگشت است، بنابراین بسیار مهم است که این بیماری در اسرع وقت تشخیص داده و درمان شود. درمان های مختلفی برای انواع مختلف گلوکوم در دسترس است، اگر فرد دیگری در خانواده شما از گلوکوم رنج می برد، ممکن است چشم پزشک توصیه کند که بیشتر در معاینات چشم شرکت کنید و معاینه شوید.

بینایی و سلامت چشم

رتینوپاتی دیابتی:

اگر از دیابت رنج می برید، به دلیل رتینوپاتی دیابتی در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مشکلات بینایی هستید. این وضعیتی است که به موجب آن رگ های خونی چشم در اثر سطح بالای گلوکز خون آسیب می بینند. علائم اولیه رتینوپاتی دیابتی معمولاً در طی غربالگری چشم یک فرد مبتلا به دیابت برداشت می شود. اگر می بینید که بینایی شما به طور مداوم بدتر یا تار می شود یا احساس درد در چشمان خود دارید، باید با پزشک عمومی یا چشم پزشک صحبت کنید.

آگاهی از رتینوپاتی دیابتی در صورت ابتلا به دیابت می تواند در پیشگیری از بروز هرگونه مشکل چشمی در آینده موثر باشد. همان طور که می بینید، در صورت اطلاع هر چه سریع تر، از مخرب ترین بیماری های چشمی می توان پیشگیری  کرده و یا آن ها را درمان کرد. با درک علائم بیماری مانند گلوکوم یا نزدیک بینی، می توانید گام های مثبتی در جهت حفظ بینایی و جلوگیری از کاهش بینایی بردارید.

بازدیدها: 72

ارسال یک پاسخ