عفونت چشم در کودکان

عفونت چشم در کودکان بیشتر در اثر عدم رعایت نکات بهداشتی و بیماری های ویروسی است. ترشحات سبز یا زردرنگ در ناحیه چشم ها، بی حسی پلک ها به هنگام خواب و کاهش بینایی از جمله عوارض عفونت چشم ها است. عفونت چشم کودکان هم می‌تواند مشکل ساده‌ای باشد که با یک قطره آنتی بیوتیکی حل شود هم می‌تواند آن قدر خطرناک باشد که منجر به بستری کودک شما در بیمارستان و دریافت آنتی بیوتیک تزریقی شود. اما خوشبختانه، اکثر عفونت های چشم، با درمان سریع مانند قطره های چشم آنتی بیوتیک یا پماد و فشرده، پاک می شوند. بسیاری از عفونت های معمولی چشم به تنهایی حل می شوند. در موارد عفونت های شدید ویروسی چشم، قطره چشم تجویز می شود.

عفونت های چشم هنگامی رخ می دهد که باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها  به هر بخشی از چشم یا منطقه اطراف آن  آسیب برسانند. در عفونت چشم رنگ سفید چشم قرمز می شود. چشم دچار اشک ریزش شده و ترشحاتی از آن خارج می شود. ممکن است چشم به سختی باز شود و همراه با درد باشد. تشخیص علت و نوع عفونت باید توسط معاینه چشم پزشک صورت گیرد و با توجه به نوع آن روش درمانی مشخص می شود.

عفونت چشم کودکان:

به باور متخصصین، علت اصلی عفونت یا قی چشم نوزاد، بسته بودن مجرای اشکی چشم است. سایر آلودگی ها هم می توانند در چرک چشم نوزاد و عفونت چشم نوزاد تاثیر داشته باشند. عفونت چشم نوزاد با نام بیماری کنژنکتیویت شناخته می‌شود که معمولاً با قرمزی چشم، اشک، خارش و ترشحات زردرنگ همراه است. معمولاً پزشک برای این عارضه قطره یا پماد چشمی تجویز می‌کند. به کودکان آموزش دهید که چشم‌های خود را با دست نمالند و مرتب دست‌های کودک را بشورید.

درمان عفونت چشم

باکتری‌های عفونت چشم با آنتی‌بیوتیک‌ها، پماد و قرص‌ها درمان می‌شوند. اکثر موارد ویروسی عفونت چشم هیچ درمان ویژه‌ای ندارند. عفونت‌های چشمی به طور معمول دو هفته طول می‌کشند و درد زیاد را به همراه دارند. عفونت چشمی در تابستان‌ها و زمستان‌ها شایع است‌ و  به راحتی انتقال می‌یابد و به دلیل اینکه عوارض دارد باید به آن توجه داشت و نظافت شخصی را در هنگام آلودگی رعایت کرد.

گل مژه عفونت ناشی از باکتری‌های استافلاکوک است که در سطح پوست زندگی می‌کنند و به تشکیل توده‌ی قرمز بر روی پلک یا نزدیک خط مژه‌ها منجر می‌شود و با خارش یا درد همراه است. اگر گل مژه دارید، بهترین درمان این است که ابتدا بهداشت فردی را رعایت کنید؛ دست‌ها و نواحی اطراف چشم‌هایتان را تمیز نگه دارید و سعی کنید به چشم‌های خود دست نزنید.

اگر گل مژه‌‌ی شما دردناک است، بزرگ‌تر شده یا مدت طولانی‌‌ای است که باقی مانده به چشم‌پزشک مراجعه کنید. درمان‌های رایج گل مژه داروهای آنتی‌بیوتیک و جراحی است. پزشک‌تان می‌تواند راه‌های پیش‌گیری از بروز گل مژه را به شما توصیه کند. یک راه معمول برای تسکین احساس ناخوشایند گل مژه استفاده از کمپرس گرم است.

شستشوی چشم با شامپوی بچه در پیشگیری از بروز عفونت های چشمی موثر است، زیرا بسیاری از عفونت های چشمی از زیر مژه ها شروع می شود.

شایع‌‌ترین و خطرناک‌ترین نوع عفونت چشم  در کودکان چیست؟

عفونت‌ چشم کودکان انواع مختلفی دارد که در ادامه به دو مورد از آن‌ها؛ شایع‌ترین و خطرناک‌ترین نوع آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 الف) کنژنکتیویت

از جمله شایع‌ترین اختلالات چشمی کودکان، عفونت‌های خارجی ملتحمه و پلک‌ها می‌باشد. کنژکتیویت یا التهاب ملتحمه چشم(پرده‌ای که روی سفیدی چشم و سطح داخلی پلک) علل مختلفی دارد از جمله: علل باکتریال، ویروسی، کلامیدیایی يا شیمیایی.

اسم دیگر کنژکتیویت، چشم صورتی رنگ است چون چشم‌ها در این حالت قرمز و پرخون هستند. اگر کنژکتیویت عفونی باشد بسیار مسری است. پس اگر کودک‌تان مبتلا به این نوع عفونت چشمی شد، نباید اجازه دهید که روبالشی، دستمال، قطره و دیگر وسایلش را با دیگران به اشتراک بگذارید. این کودکان باید تا زمان بهبودی در خانه مراقبت شوند و به مدرسه یا مهد کودک مراجعه نکنند. افرادی که از کودکان مبتلا به کنژکتیویت عفونی مراقبت می‌کنند، بایستی دست‌های خود را مرتب بشویند تا از انتقال عفونت به دیگران جلوگیری کنند.

علت ايجاد كنژنكتيويت:

– انگشت آلوده به ترشحات فرد مبتلا

– اشیای آلوده مثل حوله‌های آلوده هنگام شنا کردن

– آب آلوده

– ترشحات چشم، بینی یا گلوی فرد مبتلا (از طریق سرفه، عطسه) و…

ب) سلولیت

این نوع عفونت حفره چشمی را درگیر می‌کند. سلولیت معمولا از بافت‌های عفونی مجاور مثل سینوس‌ها به حفره چشمی منتقل می‌شود. علت سلولیت مثل کنژکتیویت، شامل علل ویروسی، باکتریال و قارچی می‌شود.

علت ایجاد سلولیت:

– عامل 60 تا 80 درصد موارد سلولیت، سینوزیت است.

– حوادثی مثل ضربه به چشم نیز می‌توانند علت آن باشند.

– سرایت عفونت از دستگاه تنفسی فوقانی

– گسترش عفونت‌های مجاور؛ مثل گل مژه و عفونت مجرای اشکی

– گزش حشرات یا زرد زخم

– آسیب‌های موضعی پوست یا آبسه‌ها

بازدیدها: 254

ارسال یک پاسخ