چاقی شکم و عادادت بد غذایی

اعداد معیاري برای نشان دادن چاقی موضعی شکم

در کتاب های مرجع، ۲ عدد به عنوان حد نصاب تشخیص چاقی شکمی معین شده است: ۸۸ سانتی متر برای خانم ها و ۱۰۵ سانتی متر برای آقایان. البته در سال ۸۸ پژوهش هایی مبتنی بر جمعیت ایران انجام شد که در نتیجه آن عدد ۹۵ سانتی متر برای هر دو جنس زنان و مردان ایرانی به عنوان مرز چاقی شکمی تعیین شد. اما به طور کلی درمان قطعی چاقی، چه چاقی عمومی و چه چاقی موضعی، کاهش وزن است و کاهش وزن تنها از راه رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن به نتیجه می رسد. البته در این میان عادت های غلطی بین افراد شایع است که می تواند منجر به چاقی شکمی در آنها شود.

كم خوري و چاق شدن

برخی از افراد با توجه به میزان خورد و خوراک روزانه کمی که دارند باز هم از چاقی موضعی شکم رنج می برند و نمی دانند که منشا این مشکل از کجاست. شاید این افراد نمی دانند که همیشه دلیل چاقی، خوردن زیاد از حد خوراکی و یا خوردن خوراکی های مضر نیست بلکه بسیاری از عادات بد غذایی روزانه ماست که این مشکل را به وجود می آورد.

عادات بدی که منجر به بزرگ شدن شکم می شود:

* نداشتن خواب کافی:

هر فرد باید به طور متوسط روزانه بین ۷ تا ۸ ساعت خواب مفید داشته باشد. کمبود خواب منجر به افزایش استرس، افزایش ترشح هورمون کورتیزول و به دنبال آن، انتخاب مواد غذایی ناسالم می شود. همچنین سوخت و ساز بدن در اثر کمبود خواب و افزایش استرس کاهش یافته و این خود یکی از دلایل چاقی شکمی است.

* غذا خوردن در ظروف بزرگ:

کشیدن غذا در ظروف بزرگ، حتی اگر نخواهیم هم ما را به سمت پرخوری سوق می دهد. در ظروف کوچک غذا بخورید. بشقاب حاوی غذا را با بشقاب حاوی سالاد عوض کنید و هرگز به طور مستقیم در ظروفی که بسته بندی هستند، غذا نخورید.

* رفتن سراغ یخچال هنگام نیمه شب:

با خود تمرین کنید که پس از خوردن وعده شام، دیگر تا فردا صبح برای غذا خوردن یا ریزه خواری به آشپزخانه نروید. بهتر است بالافاصله بعد از مصرف شام مسواک بزنید تا برای دوباره غذا خوردن وسوسه نشوید. اگر واقعا در نیمه های شب گرسنه شدید، نهایتاً یک برش میوه بخورید.

* استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی:

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد اعلام کرده اند، پیوستن به شبکه های اجتماعی و صرف مدت های طولانی در این شبکه ها شانس ابتلا به چاقی شکمی را تا 57 درصد افزایش می دهد.

* نداشتن ورزش کافی:

وقتی شما ورزش می کنید، عضلات از انرژی بدن استفاده می کنند و همین باعث می شود انرژی به صورت چربی در شکم ذخیره نشود. عدم دریافت ورزش کافی از نوع هوازی در هفته خود می تواند عاملی برای افزایش چربی شکمی باشد. سعی کنید در هفته حدود ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی داشته باشید.

* تند خوری:

مغز ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پس از شروع به غذا خوردن، سیگنالی مبنی بر سیر شدن را به معده مخابره می کند. پس هنگامیکه وعده غذایی در ۱۰ دقیقه خورده شود شما احساس می کنید که هنوز گرسنه اید و بیشتر از حد معمول غذا میل می کنید. برای آرام خوردن غذا، محتویات بشقاب خود را به بخش های کوچک تقسیم کنید و هر قسمت را با آرامش بخورید. خوب جویدن را فراموش نکنید. همچنین نوشیدن آب بین غذا، به کم کردن سرعت خوردن و زودتر سیر شدن کمک بسیاری می کند.

* اجتناب از صبحانه:

صبحانه بیشترین مقدار انرژی مورد نیاز بدن در کل روز را تامین می کند و مطالعات نشان داده دانش آموزانی که صبحانه نمی خورند دارای اضافه وزن بیشتری نسبت به سایرین هستند. اگر وقت کافی برای خوردن صبحانه ندارید،‌ مصرف برش های میوه و غلات را امتحان کنید.

* مصرف میان وعده های سنگین:

بسیاری از افراد به خوردن تنقلات پر کالری، بین وعده های غذایی خود عادت دارند و اینگونه دچار اضافه وزن خواهند شد. خود را به خوردن ‌میان وعده های سالم مانند میوه، ماست، بادام، هویج و … عادت دهید.

* زمانیکه دچار هیجانات هستید به سراغ خوراکی می روید:

داشتن یک روز پرهیجان و سرشار از استرس باعث می شود زمانی که به خانه می رسید هر چه می بینید بخورید. مطالعات انجام شده نشان می دهند که احساسات، چه مثبت و چه منفی باعث می شوند افراد زیادتر از آنچه باید می خورند؛ پس از یک روز استرس آور کاری، بجای باز کردن در یخچال، هر فعالیتی که شما را دور از آشپزخانه نگه می دارد انجام دهید، فعالیتهایی مانند پیاده روی یا تماس گرفتن با اطرافیان.

بازدیدها: 141

ارسال یک پاسخ