سرطان تخمدان و 7 نكته غذایی موثر در پیشگیری از آن

 

طبق مطالعات انجام شده سیگار، سندرم تخمدان پلی کیستیک، سن، سابقه خانوادگی، درمان ناباروری و چاقی شایع ترین عوامل ابتلا به سرطان تخمدان هستند.

با این وجود می توان با رعایت نکاتی ساده و مفید از بروز بیماری سرطان تخمدان جلوگیری کرد. یکی از راه های موثر برای پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان تخمدان تغذیه مناسب است که در ادامه مطالب مواد غذایی مناسب که در پیشگیری از سرطان تخمدان موثرند آورد شده است.

ماهی ها :

مطالعات نشان می‌ دهد مصرف ماهی احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را تا ۳۰ درصد کاهش می‌ دهد. اسیدهای چرب امگا ۳ که در تمام ماهی ‌ها موجود است علاوه بر اینکه برای قلب مفید است و می‌ تواند از سکته‌ مغزی جلوگیری کند، در برابر سرطان‌ ها هم از شما محافظت می‌ کند. بهترین روش پخت ماهی، بخارپز و کباب‌کردن آن است. هفته‌ای دو یا سه بار یک تکه ماهی به اندازه کف دست مصرف کنید.

کاهو چینی:

برای جلوگیری از سرطان تخمدان شما باید حداقل دوبار در هفته نصف فنجان کاهو چینی را در برنامه‌ غذایی خود وارد کنید.

گوجه ‌فرنگی:

خوردن نصف فنجان گوجه ‌فرنگی، پنج بار یا بیشتر در هفته خطر ابتلا به سرطان تخمدان را تا ۶۰ درصد کاهش می دهد. علت آن وجود ماده ‌ای به نام لیکوپن در گوجه ‌فرنگی است.

چای سبز:

نوشیدن حداقل یک فنجان چای سبز در روز، به کاهش خطر گسترش این نوع سرطان کمک می ‌نماید. مطالعات نشان داده در زنانی که مبتلا به سرطان تخمدان بوده ‌اند، مصرف چای سبز با کاهش مرگ و میر در این گروه همراه بوده است.

زغال اخته:

آنتی اکسیدان های میوه های توت مانند برای جلوگیری از رشد بسیاری از سرطان ها مفید هستند. مواد شیمیایی گیاهی موجود در زغال اخته به نام آنتوسیانین، تاثیرات ضد سرطان قوی دارد. علاوه بر این، زغال اخته سرشار از ویتامین های ث و کا ؛ فیبر و منگنز است.

اسفناج:

اسفناج سرشار از لوتئین، ویامین های ث، آ و ای است که همه آنها به عنوان آنتی اکسیدان شناخته شده اند. مصرف اسفناج خطر ابتلا به سرطان های کبد، ریه، سینه، تخمدان، روده بزرگ، و پروستات را کاهش می دهد.

پیاز:

خوردن پیاز می ‌تواند خطر ابتلا به تعداد زیادی از سرطان‌ ها را کاهش دهد که سرطان تخمدان یکی از آنهاست. بهتر است پیاز را نجوشانید. جوشاندن پیاز می ‌تواند تا ۳۰ درصد خواص ضد سرطان آن را کاهش دهد. بهترین روش مصرف پیاز به صورت خام یا به صورت تفت داده شده با کمی روغن در تابه است.

برای محافظت از خود دربرابر این نوع از سرطان لازم است در مجموع روزانه نصف فنجان پیاز را در برنامه‌ غذایی خود جا دهید

بازدیدها: 116

ارسال یک پاسخ