دیابت و حقایقی درباره آن؛ به مناسبت روز جهانی دیابت

دیابت یک عارضه ناشى از اختلال در تولید و یا عملکرد انسولین در بدن است. انسولین هورمون یا ماده‌اى است که در لوزالمعده (پانکراس) تولید مى‌شود و سلول‌ها را قادر مى‌سازد تا گلوکز را از خون بگیرد و براى تولید انرژى استفاده کنند.

فدراسیون بین المللی دیابت، شعار روز جهانی دیابت در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی را ” خانواده و دیابت” اعلام کرده است.

نامگذاری روز جهانی دیابت

چهاردهم نوامبر(23 آبان)، سالگرد تولد “فردریک بانتینگ” کاشف انسولین، اولین بار در سال 1991 با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان این پدیده روزافزون است.

 نماد روز جهانی دیابت

برای اعلام تصویب روز جهانی دیابت  از سوی سازمان ملل و نیز برای تأکید بر مبارزه برای پیشگیری از دیابت، استفاده از یک دایره به عنوان نشان «همه با هم برای دیابت»، تصویب  شد. در تمام فرهنگ ها دایره، نشـانه زندگی و سلامتی است. رنگ آبی، تجسم آسمان است که همه ملت ها را متحد می کند. دایره آبی دیابت، نشان اتحاد جهانی برای مبارزه علیه دیابت است.

دیابت چیست؟

اشکال در سیستم سوخت رسانی بدن را که به دلیل کمبود انسولین به وجود می آید “دیابت” می خوانند. انسولین هورمونی است که توسط پانکراس – اندام تولید کننده آنزیم گوارش – ساخت می شود و برای جذب انرژی مواد غذایی ضروری است.

 انواع دیابت

1. دیابت وابسته به انسولین یا نوع یک: در این نوع بیماری دیابت، بیمار یا مقدار کمی انسولین تولید می­کند و یا اصلاً تولید انسولین ندارد و در نتیجه فقدان انسولین، کنترل قند خون غیرممکن است. معمولاً این نوع دیابت قبل از 40 سالگی بروز می کند و اوج میزان وقوع آن در حدود 14 سالگی است.

2. دیابت غیر وابسته به انسولین یا نوع دو: در این نوع بیماری دیابت، لوزالمعده انسولین تولید می کند اما نه به اندازه ای که قند خون را تنظیم کند و از طرف دیگر سلولهای بدن در برابر انسولین مقاومت نشان می دهند. این نوع دیابت معمولاً در افراد بالای 40 سال بروز می کند.

3. دیابت دوران بارداری: دیابت حاملگی معمولاً بین هفته های 24 و 28 بارداری ظاهر می شود و عموماً پس از زایمان از بین می رود، چون در همه انواع دیابت، میزان قند یا گلوکز خون بسیار بالا می رود علائم و نتایج همه آنها یکسان است.

 حقایقی درباره دیابت

1. در حال حاضر بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در جهان دیابت دارند.

اکثر این افراد را دیابتی های نوع ۲ تشکیل می دهند که بیشتر این موارد از طریق انجام فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی سالم و متعادل و ترویج محیطهای زندگی سالم، بطور قابل توجهی قابل پیشگیری هستند. خانواده ها نقش کلیدی در پرداختن به عوامل خطر قابل تعدیل برای دیابت نوع ۲ دارند که این مهم باید با آموزش، تخصیص منابع و ایجاد محیطهایی برای زیستن به شیوه زندگی سالم، تحقق یابد.

2. یک نفر از هر دو بیمار دیابتی، تشخیص داده نشده است.

تشخیص زودهنگام و درمان برای پیشگیری از عوارض دیابت و دستیابی به پیامدهای سلامتی، کلیدی هستند. تمامی خانواده ها بالقوه تحت تأثیر دیابت قرار می گیرند بنابراین آگاهی از علائم، نشانه ها و عوامل خطر دیابت برای کمک به تشخیص زودهنگام، حیاتی است.

3. دیابت می تواند خانواده ها را به سمت فقر سوق دهد.

مدیریت موثر دیابت نیازمند درمان روزانه، پایش منظم، رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم و آموزش مداوم است. در بسیاری از کشورها، هزینه تزریق انسولین و پایش روزانه به تنهایی، می تواند نیمی از درآمد قابل مصرف خانواده را مصرف کند و دسترسی منظم و مقرون به صرفه به داروهای ضروری دیابت برای بسیاری از آنها، دست نیافتنی است. بنابراین دسترسی به داروهای مقرون به صرفه برای دیابت و مراقبت برای پرهیز از افزایش هزینه ها، برای فرد و خانواده ضروری است چرا که پیامدهای سلامت را تحت تأثیر قرار می دهد.

4. کمتر از یک نفر از هر چهار نفر اعضاء خانواده دسترسی به برنامه های آموزشی برای دیابت دارند.

نشان داده شده است حمایت خانواده در مراقبت دیابت، اثر قابل توجهی در بهبود پیامدهای سلامت برای افراد دیابتی دارد. بنابراین این امر مهم است که آموزش خودمدیریتی مداوم دیابت و حمایت برای همه افراد دیابتی و خانواده هایشان، در دسترس باشد تا تأثیر عاطفی دیابت که می تواند منجر به کیفیت منفی زندگی شود، کاهش می یابد.

ارتباط خانواده و دیابت چگونه است؟

تشخیص زودهنگام دیابت خانواده را درگیر می کند:

– تشخیص زودهنگام و درمان به موقع دیابت برای پیشگیری از بروز عوارض ناخوشایند دیابت و یا به تعویق انداختن آنها کلیدی است.

– اگر دیابت نوع ۱ به موقع تشخیص داده نشود می تواند منجر به بروز ناتوانی جدی یا مرگ شود.

پیشگیری از دیابت نوع ۲ نیز خانواده را درگیر می کند:

– کاهش عوامل خطر بیماری دیابت از طریق داشتن شیوه زندگی سالم، در خانه آغاز می شود.

– وقتی اعضاء خانواده با هم غذای سالم می خورند و ورزش می کنند، همه اعضاء خانواده سود می برند و تشویق به انجام رفتارهایی می شوند که به پیشگیری از بیماری دیابت کمک می کند.

– اگر در خانواده تان دیابت وجود دارد، عوامل خطر و علائم هشداردهنده را یاد بگیرید و مراقب باشید برای پیشگیری از بروز دیابت و عوارض آن چه می توانید بکنید.

– خانواده ها نیاز دارند در محیطی که حامی شیوه زندگی سالم است و به آنها برای پیشگیری از بروز دیابت کمک می کند، زندگی کنند.

 مدیریت دیابت من، خانواده مرا هم درگیر می کند:

– لازمه مدیریت دیابت، درمان روزانه، پایش منظم، رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم و آموزش مداوم است که تنها با حمایت خانواده میسر است.

– تمامی متخصصان سلامت باید دانش و مهارت کافی در زمینه دیابت را برای کمک به افراد دیابتی و خانواده هایشان جهت مدیریت دیابت داشته باشند.

– آموزش و حمایت مداوم باید برای افراد دیابتی و خانواده هایشان جهت مدیریت دیابت در دسترس باشد.

– داروهای ضروری و لوازم مراقبت از دیابت باید برای هر خانواده فرد دیابتی در دسترس و مقرون به صرفه باشد.

 دانستنیهایی درباره دیابت

– انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ م. تعداد افراد دیابتی به ۵۲۲ میلیون نفر افزایش یابد.

– ۱ نفر از هر ۲ نفر دیابتی(۲۱۲ میلیون نفر) به صورت ناشناخته باقی می مانند.

– ۸۰ درصد موارد دیابت نوع ۲ از طریق تطبیق با یک شیوه زندگی سالم، قابل پیشگیری است.

– ۳ نفر از هر ۴ نفر دیابتی در کشورهای کم و متوسط درآمد زندگی می کنند.

– دیابت یکی از دلایلی است که منجر به بیماری قلبی، سکته مغزی، نابینایی، نقص کلیوی و قطع عضو می شود.

– کمتر از ۱ نفر از هر ۲ نفر دیابتی و ۱ نفر از هر ۴ نفر اعضاء خانواده فرد دیابتی به برنامه های آموزشی دیابت دسترسی دارند.

 

بازدیدها: 60

ارسال یک پاسخ