دیابت و فشارخون چه بلایی سر چشم های ما می آورند؟

دیابت و فشارخون ؛ احتمالا همه دیابتی ها  و فشار خونی ها این را می دانند که بیماری شان در بلندمدت، تهدیدی برای سلامت چشم شان است، ولی به احتمال زیاد، بیشترشان نمی دانند که دیابت یکی از چهار علت اصلی نابینایی در دنیاست و ترکیب دیابت و فشار خون بالا می تواند منجر به مرگ سلولهای چشم و تخریب عروق در چشم و اختلالات بینایی شود.

یکی از مشکلات شایع بیماران به ویژه در افراد با سنین بالا اختلال بینایی به خصوص تاری دید است که در موارد شدید می تواند زندگی طبیعی فرد را مختل کند. در ادامه به دو عامل بسیار شایع اشاره خواهیم کرد:

1. دیابت چگونه روی چشم تاثیر می گذارد:

بیمارى دیابت روى چشم و بینایى به طرق مختلف تاثیر مى گذارد از جمله ایجاد اختلال در بینایى، کاتاراکت (آب مروارید) در سنین پایین، آب سیاه (گلوکوم)، تاثیر روى عصب بینایی، فلج موقت عضلات خارج چشمى و دوبینى. ولى مهم ترین و شایع ترین این عوارض، تاثیر روى پرده چشم (شبکیه) است.

بیماری دیابت اثرات زیادی بر بدن شما می‌گذارد. داشتن دیابت نوع 1 یا نوع 2 می‌تواند باعث افزایش گلوکز در جریان خون شما شده و منجر به علائمی شود که ممکن است بر روی قسمت‌های مختلف بدنتان، از جمله چشمانتان تأثیر بگذارد. قند خون بالا یکی دیگر از عوارض احتمالی دیابت است و می تواند به اختلال بینایی و تاری دید منجر شود.

 اگر قند خون شما بالا می‌رود، ممکن است بدنتان مایع را از عدسی چشمتان بیرون بکشد، که نتیجه آن تاری دید خواهد بود. دیابت می تواند باعث بروز آب مروارید، آب سیاه و خون ریزی های عروقی در چشم شما شود. پس برای پیشگیری از این عوارض و مقابله با آن ها باید به فکر بود و اقدام کرد. با این که پزشک عینک را برای تنظیم دیدتان تجویز خواهد کرد؛ اما در حقیقت، کنترل قند خون به طور منظم تنها راه محافظت از چشم‌هایتان خواهد بود.

2. فشار خون چگونه روی چشم اثر می گذارد:

فشار خون بالا اگر به موقع کنترل و درمان نشود بر وضعیت انکساری عدسی ها تاثیر منفی می گذارد و در بلند مدت به رگ های خونی کوچک چشم ها آسیب جدی وارد می کند. پیامد این شرایط محدود شدن جریان خون به چشم و آسیب دیدگی شبکیه است که بی توجهی به آن سبب نابینایی می شود. این تنها یکی از نتایج پرفشاری خون است.

فشارخون، بالا بخصوص بصورت مزمن باعث تنگ شدن تدریجی سرخرگ های شبکیه می شود که در مراحل اولیه ممکن است چندان قابل تشخیص نباشد، اما به تدریج با پیشرفت بیماری، تنگی سرخرگ ها شدیدتر می شود. (این تنگی شریان ها، در معاینه، با باریک شدن شدید شریان ها در مقایسه با وریدهای شبکیه مشخص می شود). در موارد پیشرفته تر علاوه بر تنگ شدن منتشر شریان ها ممکن است دیواره شریان در برخی نقاط بصورت موضعی دچار اسپاسیم شود و ظاهر نامنظمی پیدا کند. در مراحل بعدی  خونریزی های کوچک در شبکیه اتفاق می افتد به علاوه ممکن است موادی از داخل عروق به داخل شبکیه نشست کند و بصورت لکه های سفید روی شبکیه دیده شود. در مواردی که فشارخون شدیداً بالا باشد ممکن است علاوه بر عوارض فوق ورم سر عصب بینایی اتفاق بیافتد.

 درمان:

درمان اصلی مبتلایان به عوارض چشمی دیابت و فشارخون، درمان خود بیماری دیابت و فشارخون است. افراد بالای شصت سال حداقل سالی 2 مرتبه برای معاینه چشم به پزشک مراجعه کنند. در این صورت چنانچه فشار خون یا قند خون پنهان وجود داشته باشد قبل از آسیب به چشم ها تشخیص داده می شود.

 

بازدیدها: 42

ارسال یک پاسخ