نقش کلیدی خود مراقبتی در بهبود وضعیت جسمی و روانی افراد

فعالیت ها و کارهایی که به طور معمول در خود مراقبتی انجام می شود شامل فعالیت های ارتقای سلامت، پیشگیری از ابتلا به بیماری، درمان بیماری ها و توان بخشی است. در بین مفاهیم روان‌شناسی، متاسفانه خودمراقبتی در اکثر اوقات با خودخواهی و خود‌پرستی اشتباه گرفته می‌شود. تا کنون خود مراقبتی بیشتر به کسانی توصیه می‌شده که از بحران یا آسیب رهایی یافته‌اند اما در واقع، همه انسان ها نیازمند خودمراقبتی هستند.

خود مراقبتی چیست؟

خود مراقبتی، عملی است که در آن، هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده می‌کند تا «به صورت مستقل» از سلامت خود مراقبت کند. منظور از «به صورت مستقل»، تصمیم‌گیری درباره خود و با اتکا به خود است. البته این تصمیم‌گیری می‌تواند شامل مشورت و کسب کمک تخصصی یا غیرتخصصی از دیگران (چه متخصص و چه غیرمتخصص) نیز باشد.سرطان

دیوید اسپیگل، روان‌شناس و استاد دانشگاه استنفورد سرپرستی گروه تحقیقاتی را برعهده دارد و روی موضوعات روان‌شناسی تحقیق می‌کند. یکی از مهم‌ترین زمینه های تحقیقاتی دیوید موضوع «خودمراقبتی» است. در ادامه خلاصه از نکات آموزشی دیوید اسپیگل در مورد نحوه ی چگونگی مراقبت از خود می‌خوانید.

خود‌مراقبتی به هر فعالیتی که فرد برای محافظت از جسم، روان و احساسات خود انجام می‌دهد گفته می‌شود. تحقیقات روی 86 زن مبتلا به سرطان نشان داد خود‌مراقبتی می‌تواند سرعت بهبود و درمان را تا 20 درصد افزایش دهد. خود‌مراقبتی که دو بخش جسمی و روانی را شامل می‌شود، از ابتلا به بسیاری از مشکلات جسمی و روانی جلوگیری می‌کند.

هر فردی در برنامه خود مراقبتی باید به دو نوع مشکلات جسمی و روانی توجه کند.

موضوعات جسمی

1- وعده های سالم غذایی

اولین راه‌حل انسان های امروزی برای حل مشکل کمبود وقت در زندگی مدرن و پردغدغه انتخاب غذاهای فست فودی، است که بسیار اشتباه و نادرست می باشد و می تان گفت کاهش مصرف غذا های فست فودی اولین قدم در خودمراقبتی است پس، خوردن 3 وعده غذای سالم و سبک در طول روز، در کنار میان وعده‌های سالم را فراموش نکنید.

2- ورزش های روزانه و منظم

این روزها، سکون و عدم تحرک بدنی، بزرگ ترین مسئله آدم‌هاست و مشکلات جانبی بسیاری ایجاد می‌کند. به توصیه پزشکان هر فردی باید 5 بار در هفته و هربار حداقل 30 دقیقه ورزش کند اما این اتفاق برای اغلب ما نمی‌افتد. بهتر است زمان مشخصی در هفته را به ورزش اختصاص بدهید تا بیشتر از خودتان مراقبت کرده باشید.

3- خواب کافی و مناسب

نیاز آدم‌ها به خواب متفاوت است اما توصیه شده است روزانه 7 تا 10 ساعت بخوابید.

4- مراقبت‌های پزشکی

وقتی احتیاج به پزشک و راهنمایی او دارید، به هیچ دلیل مثل تنبلی، این موضوع را از خودتان دریغ نکنید. مراقبت پزشکی بخشی مهمی از مراقبت است که ما اغلب به دیگران توصیه می‌کنیم یا برای دیگران انجام می‌دهیم اما درباره خودمان سستی می‌کنیم.

مراقبت های روحی و روانی

بخشی از خودمراقبتی شامل فعالیت هایی است که شما برای آرامش بخشیدن به خود و دور کردن استرس‌ها و نگرانی‌های روزانه انجام می‌دهید.

1- مشاور

وقتی خودتان را در غرق در مشکلات روحی و روانی می‌بینید، به جای تسلیم مشکلات و استرس شدن ها از روان روانشناس کمک بگیرید. با راهنمایی این افراد قطعا مشکلات روحی خیلی سریع تر به اتمام می‌رسد و عوارض جانبی کمتری دارد.

2- یادداشت‌ روزانه مطالب

باور‌کنید یا نه، اما نوشتن یادداشت‌های روزانه شامل کارهایی که انجام داده اید، احساساتی که دارید، یک راه ساده خود‌مراقبتی است. خودتان را مجبور به نوشتن عواطف و احساساتتان کنید.

3-  تمرین های حفظ تمرکز و آرامش

اجازه ندهید هیاهوی زندگی مدرن شما را با خودش ببرد؛ حتما زمانی را برای تمرکز و کسب آرامش از دست رفته اختصاص بدهید. برای این کار بد نیست تمرین‌های تمرکزی را یاد بگیرید یا در کلاسی مثل یوگا شرکت کنید.

بازدیدها: 159

ارسال یک پاسخ