خار پاشنه يا فاشئيت پلنتار

خار پاشنه يا فاشئيت پلنتار ، شايع ترين علت درد پاشنه پا است كه به علت آزردگی و التهاب  فاشيای كف پا رخ می دهد و دردی عمقی و آزاردهنده  را در كف پا  نزديك پاشنه  ايجاد می كند.

خار پاشنه یا فاشئيت پلنتار چیست؟

خار پاشنه نشت کلسیم است که باعث ایجاد یک استخوان در زیر استخوان پاشنه شده است؛ در زیر اشعه ایکس، خار پاشنه می تواند به اندازه نیم اینچ باشد. بدون شواهد X-ray قابل مشاهده، این حالت گاهی اوقات به عنوان “سندروم خار پاشنه” شناخته می شود.

فاشیای پلانتار Plantar fascia یک لیگامان بلند و نازک است که درست زیر پوست کف پای شما قرار گرفته است. این لیگامان از پاشنه پا به زیر پنجه پا کشیده شده و موجب قوس کف پا می شود. یک سر این رباط به سطح زیرین استخوان پاشنه یا کالکانه Calcaneous در محلی که به آن توبرکل پاشنه Calcaneal tubercle می گویند متصل شده و سر دیگر آن پهن شده و به بند پرگزیمال (بند پرگزیمال اولین بند انگشت است که به کف پا متصل می شود) تمامی انگشتان پا متصل می شود.

علائم و نشانه های خار پاشنه يا فاشئيت پلنتار

خار پاشنه يا فاشئيت پلنتار خود را به صورت دردی آزاردهنده، سوراخ كننده و عمقي در قسمت داخلی كف پا نزديك به پاشنه  نشان می دهد  كه صبح­ ها بعد از برخاستن از خواب  شديدتر است و با كمي قدم زدن، كاهش می يابد و مجدداً با ايستادن طولانی يا راه رفتن زياد، شدت می يابد. پاشنه پا در لمس عمقی دردناك و حساس است. درد پاشنه در صورت عدم درمان باعث لنگش شده و راه رفتن طبيعی را تحت تاثير قرار خواهد داد. همين امر باعث وارد آمدن فشارهای نامتعارف به زانو، مفصل ران و كمر می شود كه می تواند در اين نواحی درد ايجاد كند.

چگونه مبتلا به خار پاشنه می ­شوید؟

خار پاشنه در طول زمان رشد می کند؛ و این پدیده کاملاً طبیعی است هرچند ممکن است تعجب آور باشد. فشار تکراری بر عضلات و رباط های شما در پا و پاشنه می تواند منجر به خار پاشنه شود، رسوب کلسیمی در پاشنه پا به وجود می آید که می تواند باعث ایجاد درد شود.

دو نوع خار پاشنه وجود دارد:

الف) خار پاشنه تحتانی: که از فشار مداوم به قسمت تحتانی پاشنه حاصل می شود در واقع این خار بین پاشنه و قوس پا رشد می کند.

 ب) خار پاشنه ی خلفی: که نتیجه آسیب های مکرر به پشت پاشنه است جایی که تاندون آشیل واقع شده است.

در خار پاشنه خلفی، اغلب به راحتی و با چشم قابل مشاهده است بنابراین به آسانی قابل تشخیص می باشد، اما تشخیص خار پاشنه تحتانی مشکل تر است، زیرا درد ناشی از آن میتواند با عارضه التهاب فاشیای کف پا (پلانتار فاسیتیس) همراه شود.

درمان خار پاشنه

۱- داروهای ضد التهاب غير استروئيدی: مانند ديكلوفناك و ناپروكسن

۲- فيزيوتراپی

3- اسپلينت شبانه

4- كفی

5- تزريق كورتيكواستروئيد در پاشته پا: تكرار آن توصيه نمی شود چون می تواند باعث پاره شدن  فاشيای كف پا  يا آب شدن چربی  پاشنه پا شود.

6- شاك ويوتراپی: يكي از موثر ترين درمان ها براي خار پاشنه شاک ویوتراپی است كه قادر است طی ۳ جلسه(ندرتاً ۵ جلسه) و بدون استفاده از دارو خار پاشنه را درمان كند.

7- جراحی: ندرتاً در مواردی كه به ساير درمان­ ها پاسخ ندهد و درد شديد باشد انجام می شود.

 

بازدیدها: 110

ارسال یک پاسخ