8 دلیل خارش چشم و چگونگی برطرف کردن آن

خارش چشم بسیار ناخوشایند است.

مالش یا خاراندن  چشم  بسته به مقدار و تکرار آن عواقب مختلفی مثل،گسترش میکروب و ایجاد عفونت و در نهایت آسیب رساندن به کره چشم ظریف شما را به دنبال دارد. در بیشتر موارد، خاراندن مشکلی را برطرف نمی کند و تنها التهاب را تشدید می کند. وقتی چشم به دلیل آلرژی های محیطی دچار خارش می شود، مالش و خاراندن در واقع می تواند هیستامین بیشتری آزاد كرده و خارش را بدتر كند. به طور کلی، بهترین راه برای رفع خارش چشم این است که ابتدا بفهمید چه چیزی باعث ایجاد آن شده است، آنگاه می توانید آن را درمان کنید.

در اینجا هشت مورد از مهم ترین دلایل خارش چشم و اقداماتی که می توانید در مورد آن ها انجام دهید آورده شده است.

1. آلرژی های غذایی، حیوانی یا محیطی:

خارش چشم معمولاً علامت بارز آلرژی چشم است که به آن ورم ملتحمه آلرژیک نیز گفته می شود.

ملتحمه آلرژیک اساساً یک واکنش آلرژیک کوچک به برخی از مواد حساسیت زا است. این ماده می تواند مواد غذایی یا آلرژن های فصلی باشد. همچنین افراد می توانند در مواجهه با  گربه یا سگ دچار خارش چشم شوند.

لمس یک ماده حساسیت زا اعم از خوراکی، گیاهی یا حیوانی و سپس لمس چشم به احتمال زیاد باعث خارش آن می شود.

معمولاً یک الگوی مشخص همراه با آلرژی وجود دارد. اگر خارش چشم به صورت روزانه اتفاق می افتد، اواسط یک فصل آلرژی است، این اتفاق سال به سال رخ می دهد، یا اگر فقط خارش چشم را در اطراف یک محرک به عنوان مثال یک سگ یا گربه دارید، باید بدانید که این یک واکنش آلرژیک است.

مصرف آنتی هیستامین های بدون نسخه مانند Zyrtec یا Claritin یا استفاده از قطره های چشم مخصصوص آلرژی می تواند به کاهش آلرژیک و کاهش خارش کمک کند.

خارش چشم

2. خشکی چشم:

خشکی چشم، وضعیتی که در آن فرد اشک کافی برای روانکاری و تغذیه چشم ندارد، یک مشکل معمول و اغلب مزمن است، به ویژه در بزرگسالان مسن.”

برخلاف برخی از دلایل دیگر خارش چشم، خشکی چشم یک بیماری مزمن است و باید درمان شود. خشکی چشم مزمن باعث سوزش، خارش یا تاری دید متناوب و به طور متناقضی آبریزش چشم می شود. استفاده از اشک مصنوعی و جلوگیری از قطره های چشمی کاهش دهنده قرمزی می تواند به روان شدن چشم و رفع خارش کمک کند.

3. چشم صورتی:

اگر خارش چشم با رنگ صورتی یا قرمز همراه است و ترشحاتی در چشم شما ایجاد شده، به یک چشم پزشک مراجعه کنید. بسته به علت ایجاد چشم صورتی، ممکن است به یک دوز آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. در این فاصله، چشم خود را لمس نکنید. چشم صورتی بسیار مسری است و شما می توانید آن را به راحتی به چشم دیگر خود یا شخص دیگر انتقال دهید.

برخی از مواد شیمیایی یا مواد موجود در محصولات مراقبت شخصی می توانند منجر به درماتیت تماسی، بثورات تحریک کننده و خارش دار روی پوست شوند. این یک واکنش آلرژیک تاخیری به یک ماده حساسیت زا است و معمولاً با آرایش یا … مشاهده می شود و می تواند منجر به پوسته پوسته شدن پوست به ویژه در اطراف پلک شود. درماتیت چشم می تواند به دلیل تحریک کننده های دیگر هم ایجاد شود، اما آرایش و مراقبت از پوست شایع ترین مقصر است. استفاده از مواد آرایشی ضد آلرژی، به ویژه محصولاتی که دقیقاً دور چشم قرار می گیرند، می تواند راه خوبی برای رفع خارش باشد.

5. التهاب پلک:

اصطلاح پزشکی آن بلفاریت است و بیشترین دلایل آن باکتری های استاف روی پوست، شوره سر و بیماری های پوستی مانند روزاسه است. بلفاریت باعث می شود کره چشم دچار خارش، قرمزی، اشک، تورم، خشکی و پوسته شود. اغلب، مقیاس هایی مانند شوره در جایی ایجاد می شوند که اتصال پلک با مژه ها است. در موارد شدیدتر، می تواند باعث تاری دید، التهاب بافت چشم (به خصوص قرنیه) یا مژه های از دست رفته شود.

6. خستگی چشم دیجیتال:

به لطف سبک زندگی فزاینده دیجیتالی ما، مردم نسبت به گذشته در معرض فشار دیجیتال چشم هستند. تمام این مدت زمان نمایشگر می تواند چشم ها را تحت فشار قرار دهد و احساس خارش ایجاد کند. خستگی چشم دیجیتال همچنین می تواند باعث احساس خستگی، سردرد و مشکل در تمرکز شود و به طور بالقوه در طولانی مدت بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد. برای مدیریت خستگی چشم، از قانون قابل اعتماد 20-20-20 استفاده کنید: هر 20 دقیقه استفاده از دستگاه دیجیتال، به مدت 20 ثانیه به چیزی در فاصله 6 متری(20 فوتی) نگاه کنید.

7. چیزی در چشم شما:

خواه یک تکه شن و ماسه از یک روز در ساحل، یا یک لکه گرد و غبار که به چشم شما راه می یابد. حضور یک جسم خارجی در چشم شما می تواند باعث خارش، تحریک و درد شود. باید بدانید خاراندن در زمان حضور یک جسم خارجی می تواند منجر به سایش قرنیه شود، که خطر عفونت را افزایش می دهد و منجر به زخم قرنیه می شود. اگر فکر می کنید چیزی در چشم شما وجود دارد، سعی کنید آن را با آب یا اشک مصنوعی (که فقط قطره های چشمی است بدون هیچ ماده شیمیایی اضافی)، آن را خارج کنید. اگر هنوز خارش یا درد داشته باشد، ممکن است هنوز جسم خارج نشده باشد. اگر نمی توانید جسم خارجی را از چشم خود بیرون بیاورید، با چشم پزشک خود تماس بگیرید یا به یک کلینیک محلی مراجعه کنید.

8. استفاده از لنزهای تماسی:

اگر روزانه از لنز استفاده می کنید، به چند دلیل ممکن است دچار خارش چشم شوید. استفاده طولانی مدت از لنز تماسی می تواند خطر ابتلا به خشکی چشم را افزایش دهد. آلرژن ها همچنین می توانند در لنزها جمع شده و علائم آلرژی را بدتر کنند. برخی از افراد همچنین می توانند به آلرژی لنز تماسی مبتلا شوند که ملتحمه پاپیلاری غول پیکر یا ملتحمه پاپیلاری ناشی از لنز تماسی است. این آلرژی چشم را حساس، قرمز و باعث خارش در آن می شود. GPC زمانی اتفاق می افتد که لنزهای تماسی به طور مداوم با ملتحمه (غشای مخاطی که جلوی چشم و داخل پلک ها را می پوشاند) در تماس باشد. عوامل خطرساز شامل بهداشت نامناسب لنزهای تماسی، سابقه خانوادگی آلرژی های مرتبط و بیماری هایی مانند آسم، اگزما یا تب یونجه است.

بازدیدها: 36

ارسال یک پاسخ