تفاوت آستیگمات و ضعیفی چشم

تفاوت آستیگمات و ضعیفی چشم در این نکته است که آستیگمات نوعی ضعف چشم است اما این بیماری مادرزادی، با انواع دیگر بیماری‌های چشم که به مرور زمان ایجاد می‌شوند، متفاوت است. آستیگمات وقتی اتفاق می افتد که سطح  قرنیه چشم شما دارای منحنی ناسازگار باشد. به جای داشتن یک منحنی مانند یک توپ گرد ، سطح آن به شکل تخم مرغ در آید. جالب است بدانید که بیشتر ما تا اندازه ای دارای این بیماری چشمی هستیم و به ندرت نیاز به درمان پیدا می کنیم. اما مواقعی که این ناراحتی چشمی همراه با تحریف بینایی و سردرد و دیگر ناراحتی های چشمی شود باید به درمان آن پرداخت.

آستیگماتیسم چیست؟ 

آستیگماتیسم یک نقص در انحنای قرنیه یا لنز چشم است. به طور معمول،در قرنیه و عدسی چشم ما شکل و انحنا به طور متقارن در همه جهات است. این توازن به تمرکز و فوکوس نور در انتهای چشم بر روی شبکیه کمک می کند اگر این انحنا و شکل در قرنیه و عدسی همگون نباشد باعث اعوجاج در تصویر تشکیل شده بر روی شبکیه می شود . در پزشکی این وضعیت را جزو عیوب انکساری می دانند.

زمانی که قرنیه دچار اعوجاج باشد در اصطلاح آستیگماتیسم قرنیه گفته می شود همچنین به ناهمگونی عدسی نیز آستیگماتیسم عدسی گفته می شود . در هر صورت کیفیت دید چه در مورد اشیاء نزدیک و دور به صورت تار یا تحریف شده در می آید . مانند تصاویری که در آینه های دارای اعوجاج که برای سرگرمی استفاده می شوند در این آینه ها اشکال به صورت خیلی دراز یا کوتاه یا کج در می آیند.

ضعیفی چشم چیست؟

ضعیفی چشم شامل درجات مختلفی از کاهش بینایی، از نقاط کور، کم بینایی در شب و مشکلات مربوط به خیره نگاه کردن تا تقریباً از بین رفتن کامل بینایی است. ضعیفی چشم شامل از بین رفتن بینایی فرد است که به وسیله تجویز عینک،لنزهای طبی یا جراحی قابل اصلاح نیست. این نوع از بین رفتن بینایی شامل کوری کامل نیست، زیرا هنوز بینایی در فرد وجود دارد و بعضی اوقات با استفاده از وسایل کمکی بینایی قابل بهبود است. 

ضعیفی چشم

 تفاوت آستیگمات و ضعیفی چشم در چیست؟

تفاوت آستیگمات با ضعیفی چشم در این است که ضعیف شدن چشم به مرور زمان و با توجه به عوامل مختلفی به وجود می آید اما آستیگمات چیزی است که از زمان کودکی همراه ما است و بنا به عواملی در شرایطی ممکن است که نیاز به اصلاح و درمان پیدا کند. ضعیف شدن چشم به دلایل زیادی ممکن است به وجود بیاید که در زیر بیان می کنیم:

  • به علت سیگار کشیدن
  • خوابیدن با آرایش برای طولانی مدت
  • به علت نرسیدن ویتامین کافی به بدن
  • استفاده زیاد و طولانی مدت از گوشی و کامپیوتر
  • عینک های آفتابی نامرغوب و نا مناسب و استفاده نکردن از عینک آفتاب مناسب در شرایطی که نیاز به عینک آفتابی است.
  • مواد آرایشی بی کیفیت و استفاده از آن ها
  • رعایت نکردن فاصله استاندارد در هنگام نگاه کردن به صفحه تلویزیون و یا استفاده از مانیتور کامپیوتر و گوشی و …

عواملی که بیان شد به همراه دیگر عوامل باعث ضعیف شدن بینایی در افراد در طول عمر می شود. اما همان طور که گفتیم این عیب انکساری چشمی جزو عیوب انکساری چشم به شمار می رود که از دوران کودکی به همراه انسان است و تا حد زیادی به عوامل ژنتیکی و ارثی بستگی دارد.

منبع: مرکز چشم پزشکی صدرا

بازدیدها: 54

ارسال یک پاسخ