راه های تشخیص و درمان دیابت بارداری

 

دیابت بارداری اختلالی است که در روند مصرف قند بدن اختلال ایجاد می کند. علت اصلی بروز دیابت در دوران بارداری افزایش نیاز به انسولین است در حالی که بدن توان تأمین این میزان انسولین را ندارد.

اثرات دیابت در دوران بارداری بر مادر و فرزند

دیابت در دوران بارداری اثرات نامناسب بر جنین دارد، به عنوان نمونه ممکن است منجر به بزرگ شدن جنین (بیش از 4 کیلوگرم) شود، و جنین بزرگ ممکن است هنگام تولد دچار آسیب شود. درصورتی که  اندازه ی جنین مناسب نبوده و مادر می تواند تحت عمل سزارین (جراحی به منظور خروج جنین) قرار گیرد. دیابت بارداری هم چنین احتمال بروز پره اکلامپسی را افزایش می دهد؛ پره اکلامپسی(مسمومیت حاملگی)، سبب افزایش فشار خون می شود.

آیا دیابت بارداری برای همه ی مادران اتفاق خواهد افتاد؟

پیش بینی این که کدام یک از زنان دچار دیابت خواهند شد بسیار مشکل است اما برخی زنان نسبت به دیگران در معرض خطر بیشتر ابتلا به دیابت بارداری هستند. عواملی که شانس ابتلای شما به بیماری دیابت بارداری را افزایش خواهند داد عبارت اند از:

 • سابقه ی قبلی دیابت داشتن
 • دارای اضافه وزن بودن(BMI>27)
 • در خانواده ی شما فرد دیابتی وجود دارد
 • زایمان نوزاد بالای 4 کیلوگرم
 • بارداران دارای پیشینه مرده زایی ، سقط مکرر و نوزادان دچار نقص عضو
 • سن بیشتر از 45 سال
 • سابقه فشار خون بالا

لزوم بررسی میزان قند خون در دوران بارداری

تمام بانوان باردار باید برای دیابت بارداری بررسی شوند. تمام زنان باردار می بایست در حوالی ماه های 6 یا 7 (مطابق با هفته های 24 تا 28 حاملگی) معاينه شوند، اما زنان با خطر بالاتر برای ابتلا به دیابت بارداری باید زودتر از این زمان مورد ارزیابی قرار گیرند(در اولین ویزیت) آزمایش تحمل گلوکز توسط پزشک درخواست می شود. بدین ترتیب مشخص می شود قند خون شما به دنبال مصرف یک ماده ی شیرین چقدر افزایش می یابد.

درمان دیابت دوران بارداری

به منظور درمان دیابت بارداری، شمابايد قند خون را مرتب اندازه گیری کنید. اغلب زنان سطح قند خون خود را می توانند با تغییر رژیم غذایی خود کنترل کنند. برخی از زنان به انسولین یا سایر درمان های دیابت نیاز خواهند داشت.

فواصل زمانی مراجعه به پزشک

زنان دچار دیابت بارداری نسبت به سایر زنان باردار نیاز به دفعات مراجعات بیشتری دارند. این که در چه فواصلی مراجعه کنید به وضعیت شما در هر مراجعه و مصرف انسولین بستگی دارد. ارزیابی های پزشکی دوره بارداری عبارت اند از:

 • ارزیابی وضعیت کلی جنین
 • بررسی رژیم غذایی بیمار
 • بررسی و کنترل میزان قند
 • تعیین مقدار انسولین مورد نیاز(چنانچه انسولین مصرف می کنید)

تغییر در رژیم غذایی

یک متخصص تغذیه می تواند به شما بگوید که چگونه رژیم غذایی خود را تغییر دهید. هر خانمی با دیگری کمی تفاوت دارد، در نتیجه یک رژیم غذایی واحد که برای یک فرد صحیح است لزوما برای دیگری مناسب نیست. اغلب زنان بايد:

 • استفاده از مواد غذایی شیرین و غذاهای پرچرب را کنار بگذارند
 • از مواد غذایی غنی شده با فیبر استفاده کنند.

ورزش برای بیماران دیابتی در دوران بارداری

نیاز نیست برای درمان دیابت دوران بارداری حتما ورزش کنید اما فعالیت داشتن به کنترل قند خونتان کمک می کند. اگر از قبل ورزش می کردید، همان ورزشی را که انجام می دادید، ادامه دهید. اگر تا به حال ورزش نمی کردید و حالا قصد ورزش دارید، از پزشک یا پرستار خود سوال کنید که چه نوع ورزشی برای شما مناسب است.

زایمان طبیعی برای بیماران دیابتی در بارداری

چنانچه سطح قند خون شما نزدیک به حد طبیعی باشد، احتمال این که شما یک زایمان طبیعی داشته باشید بالا خواهد بود. هنگام زایمان، پزشک یا پرستار شما به چک قند خون شما ادامه خواهد داد تا از بالا نرفتن آن اطمینان حاصل کنند.

دیابت بارداری بعد از زایمان

به احتما فراوان دیگر دیابت نخواهید داشت و قند خون شما احتمالا به سطح طبیعی باز خواهد گشت. چنان چه انسولین مصرف می کردید، به احتمال زیاد دیگر نیازی به آن نخواهید داشت، با این حال پزشک یا پرستار شما لازم است كه قند خون شما را چک کند تا از طبیعی شدن آن اطمینان حاصل نماید. زنانی که دیابت بارداری را تجربه می کنند، بعد ها در معرض خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به دیابت “معمول” قرار دارند.

بازدیدها: 47

ارسال یک پاسخ