بارداری با روش میکرواینجکشن (ICSI)

اگر چه این درمان بیش از دو دهه است استفاده می شود اما هنوز روش میکرواینجکشن یک روش درمان ناباروری مردان در نظر گرفته می شود. با میکرواینجکشن، یک اسپرم تک به طور مستقیم به یک تخمک تزریق می شود.

روش میکرو اینجکشن اسپرم یا intra-cytoplasmic sperm injection یکی از روش های مکمل برای درمان ناباروری در کنار تکنیک  لقاح آزمایشگاهی IVF است. در روش IVF انتقال اسپرم به داخل تخمک با استفاده از توانایی طبیعی اسپرم در ورود به تخمک انجام می شود اما در روش میکرواینجکشن، انتقال سلول اسپرم به داخل تخم به وسیله دستگاه میکرواینجکشن انجام می شود. بازده این روش نسبت به IVF بالاتر بوده و کارایی بیشتری نسبت به روش معمول IVF دارد.

موارد کاربرد

عمدتاً ‌در مواردی به كار می رود كه اسپرم مرد از نظر تعداد، تحرك و يا شكل كيفيت لازم را ندارد. در بعضی موارد هم كه چندين مورد عمل IVF انجام شده و به نتيجه نرسيده است از عمل ميكرواينجكشن استفاده می شود.

– به طور کلی می‌توان مراحل انجام عمل ICSI را به پنج مرحله تقسیم کرد:

مرحله اول: تحریک تخمک‌گذاری

مرحله دوم: جمع‌آوری تخمک‌ها

مرحله سوم: تهیه و آماده سازی اسپرم

مرحله چهارم:‌ لقاح و رشد جنین در محیط آزمایشگاه

مرحله مراحل انجام عمل:

به طور كلی در اين روش، يك اسپرم در محيط آزمايشگاه داخل يك تخمك تزريق می شود كه به دنبال آن لقاح و تقسيم سلولی صورت می گيرد و جنين تشكيل می شود. ميكرواينجكشن نيز مانند IVF شامل چند مرحله تحريك تخمدان،‌ تخمك گيری، تزريق اسپرم داخل تخمك و لقاح و انتقال جنين است. در مرحله اول براي تحريك تخمدانها، از داروهايی هورمونی استفاده می شود. تزريق عضلانی آمپول HMG تخمدانها را برای رشد فوليكول تحريك می كند و تزريق عضلانی آمپول HCG باعث بلوغ تخمك ها و انجام تخمك گذاری می شود.

در مرحله دوم عمل تخمك گيری با يكي از دو روش لاپاراسكوپی يا با مشاهدات سونوگرافی از طريق واژينال امكان پذير است كه در پژوهشكده  رويان اين كار با استفاده از روش دوم انجام می گيرد. در روش دوم نيازي به بيهوشی نيست و با يك بيهوشی كوتاه مدت يا بی حسی موضعی قابل انجام است. با استفاده از دستگاه سونوگرافی پزشك فوليكول ها را مشاهده می كند و با سوزن های مخصوص مايع فوليكولی همراه با تخمك كشيده می شود كه به اين عمل اصطلاحا پانكچر می گويند.

در مرحله سوم ابتدا سلولهاي دور تخمك به كمك آنزيم جدا مي شود سپس اسپرم به داخل تخمك تزريق می شود. در عمل ميكرواينجكشن نيز براي افزايش درصد موفقيت چندين تخمك لقاح می يابد لذا تعداد جنين هاي تشكيل يافته زياد است كه اگر اين جنين ها كيفيت مطلوبی داشته باشند تعدادی از آنها با صلاحديد زوج منجمد و نگهداری مي شوند تا در صورت نياز برای بارداری های بعدی از اين جنين ها استفاده شود.

در مرحله چهارم و پايانی نيز نيازی بيهوشی عمومی نيست. جنين به وسيله يك كاتتر به داخل رحم منتقل می شود و يكي دو ساعت بعد از انتقال جنين بيمار مرخص می شود.

مزایای بارداری با روش میکرواینجکشن چیست؟

– به مردان نابارور(علل نازایی مردان)  کمک می کند. میکرواینجکشن ناباروری شدید را در مردان درمان می کند. این روش به مردانی که هیچ اسپرمی تولید نکنند و یا مقادیر بسیار کمی اسپرم تولید می کنند کمک می کند.

– احتمال لقاح را افزایش می دهد. اگر IVF به خاطر مشکلات باروری تخمک موفق نشده اید، اضافه کردن میکرواینجکشن به درمان بعدی می تواند احتمال لقاح را بهبود بخشد زیرا جنین شناس فرآیند را در آزمایشگاه انجام می دهد.

– ممکن است هنگام استفاده از تخمک یخ زده کمک کند. میکرواینجکشن معمولا زمانی توصیه می شود که تخمک های یخ زده در IVF استفاده می شود. مشخص نیست که آیا میکرواینجکشن میزان تخمک گذاری تخمک های یخ زده را بهبود می بخشد یا خیر. اما از آنجا که این تخمک ها در طی فرآیند انجماد تغییر می کنند، کارشناسان معتقدند میکرواینجکشن ممکن است یک روش موثر برای باروری باشد.

بازدیدها: 72

ارسال یک پاسخ