آندومتریوز و ناباروری در زنان

آندومتریوز یک بیماری ارثی و ژنتیکی می باشد که باعث چسببندگی های لگنی و کاهش ذخایر تخمک و ایجاد ناباروری در زنان می شود. آندومتریوز یک بیماری شایع در زنان است که تقریبا 5 تا 10 درصد زنان در سنین باروری به آن مبتلا هستند. به همین دلیل شناخت کافی از این بیماری و تشخیص به موقع آن می‌تواند نقش مهمی در سلامت بانوان داشته باشد.

بیماری آندومتریوز در زنان چیست؟

آندومتریوز به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است. لگن شایع ترین محل بروز آندومتریوز است. در این بیماری بافت اندومتر (لایه داخلی رحم) در بیرون از محل اصلی خود (رحم) تشکیل می شود. این بافت می تواند در تمام بافت های بدن به جز طحال به وجود آید، ولی رایج ترین محل پدیدآمدن آن، لگن است که در این قسمت هم، تخمدان ها بیشتر گرفتار اندومتریوز می شوند.

در آندومتریوز، بافت آندومتر تغییر جا داده، اما همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و در هر دوره قاعدگی، این بافت ضخیم می شود و خونریزی می کند.در آندومتریوز، بافت های اطراف ممکن است تحریک شوند و در نهایت موجب زخمی شدن بافت و چسبندگی گردد.آندومتریوز می تواند باعث درد شدید، مخصوصا در دوران عادت ماهانه گردد. مشکلات بارداری نیز ممکن است بوجود آورد.

علائم آندومتریوز

برخی از زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ نشانه‌ای ندارند، اما علاوه بر مشکلات باروری، برخی از علائم و نشانه‌های رایج آندومتریوز عبارتند از:

– درد لگن

– رابطۀ جنسی دردناک

– دفع ادرار دردناک

– تخلیۀ شکم دردناک در طول دورۀ عادت ماهانه

– درد شدید شکم قبل و بعد از دورۀ عادت ماهانه

– درد پایین کمر

– خونریزی شدید در طول عادت ماهانه یا لکه‌بینی بین دوره‌ها

– خستگی

آندومتریوز و ناباروری

یکی از عوارض شایع آندومتریوز، نازایی زنان می باشد. آندومتریوز در تمام مراحل باروری تاثیرگذار است. آندومتریوز بر روی کیفیت تخمک ها، تعداد تخمک ها که باعث کاهش رزرو تخمک ها می شود و حتی بر روی محیط رحم که باعث لانه گزینی جنین می شود، اثر گذار است. از طرف دیگر بر روی لوله های رحمی ممکن است تاثیر گذار باشد که باعث کاهش تحرک لوله های رحمی بخاطر چسبندگی های ایجاد شده می باشد.

برای باردار شدن، باید تخمک آزاد شده از تخمدان، در لوله رحمی (لوله فالوپ) توسط سلول های اسپرم باردار شود و تشکیل تخم را دهد. این تخم باید به دیواره رحم متصل شود و شروع به رشد کند.

آندومتریوز ممکن است، لوله رحمی را ببندد و تخم و اسپرم را از هم دور کند. همچنین آندومتریوز ممکن است به اسپرم و یا تخم صدمه بزند. با این حال، بسیاری از زنان با آندومتریوز خفیف تا متوسط می توانند باردار شوند. پزشکان توصیه می­ کنند زنان متاهلی که دارای آندومتریوز هستند، هر چه زودتر باردار شوند تا آندومتریوز بدتر نشود.

 

بازدیدها: 37

ارسال یک پاسخ