آسیب دیدگی های چشمی ناشی از کار

انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) در گزارش اخیر خود اعلام کرد سالانه 2 هزار کارگر با مشکل آسیب دیدگی چشم ناشی از کار مواجه می شوند. تنها در ایالات متحده هر سال بیش از 300 میلیون دلار کمک هزینه درمانی برای جبران این قبیل آسیب ها پرداخت می شود. این مرکز برآورد می کند کل آسیب های چشمی ناشی از کار در سراسر جهان سالانه از رقم 500 هزار مورد فراتر می رود که بسیار نگران کننده است.

گزارش انجمن چشم پزشکان آمریکا نشان می دهد آسیب های چشمی ناشی از کار اغلب منجر به کاهش بینایی و در موارد شدید باعث نابینایی می شود. به نظر این مرکز معتبر علمی بی­توجهی کارفرمایان در خصوص به کارگیری الزامی البسه ایمنی به ویژه عینک محافظ احتمال آسیب دیدگی چشم در محل کار را افزایش می­دهد. آنها به همه کارفرمایان توصیه می­ کنند از «دستورالعمل های ایمنی در محل کار» پیروی کنند تا بینایی کارگران دچار صدمه نشود.

حوادث چشمی ناشی از کار

الف)تروما:

تقریباً 75 درصد تمام صدمات چشمی ناشی از کاررا، آسیب های سطحی قرنیه و اجسام خارجی تشکیل می دهند. بیشتر آسیبهای سطحی سریعاً ترمیم می شوند. جهت بررسی جسم خارجی قرنیه می توان از رنگدانه فلوروسئین استفاده کرد و سپس توسط اسلیت لامپ، جسم خارجی یا بقایای آن را مشخص نمود. درمان جسم خارجی سطحی قرنیه شامل خارج کردن جسم خارجی، تجویز پماد آنتی بیوتیک، بستن چشم و در صورت وجود درد تجویز قطره های کوتاه اثرسیکلوپلژیک است. بدترین عارضه ترومای سطحی چشم، عفونت می باشد. شایع ترین اجسامی که به چشم نفوذ می کنند قطعات فلزی، شیشه و میخ است. هر بیمار مشکوک به پارگی چشم را باید بلافاصله پس از انجام اقدامات اولیه لازم، جهت بررسی کامل به بخش اورژانس چشم ارجاع داد.

ب)مواد شیمیایی:

درصد کمی از آسیبهای چشمی موجود در صنایع ناشی از مواجهه با مواد شیمیایی است. ولی میزان بروز آسیبهای شدید ناشی از این مواد قابل توجه است. مهمترین مواد شیمیایی اسیدها و بازهای قوی هستند که شایع ترین راه آسیب، پاشیدن تصادفی این مواد به چشم است. اپیتلیوم طبیعی و سالم قرنیه نسبت به تغییرات PH در محدوده 4 تا 10 مقاوم است. ولی خارج از این محدوده اپیتلیوم سریعاً تخریب شده و مواد به نسوج زیرین راه می یابند.

– اسیدها: درسوختگی ناشی ازاسیدها، پروتئین های سلولی منعقد شده و مانند سد محافظ عمل می کنند. در نتیجه اسید نمی تواند به لایه های عمقی نفوذ کند. البته در مورد سوختگی ناشی از اسیدهای قوی نظیر اسید سولفوریک تغلیظ شده و اسیدفلوریدریک استثناء وجود دارد این اسیدها  به سرعت داخل چشم نفوذ کرده و باعث نکروز عمقی می شوند.

– قلیاها: مواد قلیایی با صابونی کردن اسیدهای چرب جدار سلول، موجب از بین رفتن سلول شده و در نتیجه ماده شیمیایی به عمق بافت نفوذ می کند.

* صدمات ناشی ازمواد قليايی شديدتر از مواد اسيدی است.

مواد شيميايی ديگر مانند آرسنيك(مورد مصرف در صنايع وكشاورزي)، دي سولفيد كربن، سرب، اسميوم(مورد مصرف درصنايع الكترونيك)، جيوه، متيل الكل  و نقره، سموم استیل کولین استراز(حشره کش ها)، موجب صدمات چشمي می گردند.

ج) تشعشع:

اشعه ها در دو گروه بزرگ یونیزان و غیریونیزان  قرار می گیرند. نور مرئی حدود 40 درصد تشعشعات خورشید را شامل می شود. طول موج آن بین 400 تا 750 نانومتر است.

مشاغل در معرض آسیب:

1. مشاغل مرتبط با جوشکاری:

این گروه از کارگران در خطوط تولید صنعتی یا ساختمانی با دستگاه های جوش قوس الکتریکی کار می کنند. این وسایل پرتوهای فرابنفش (UV) پرقدرت ساطع می کند که در صورت عدم استفاده از عینک های مخصوص جوشکاری، دید فرد را در زمان کوتاهی مختل خواهد کرد. همچنین احتمال اصابت براده های جوشکاری با چشم و در نتیجه پارگی قرنیه و آسیب شبکیه وجود دارد. مطالعات نشان می دهد میانگین سن ابتلا به کاتاراکت یا آب مروارید در این گروه از کارگران پایین است.

2. مکانیک ها و تکنسین ها:

ماهیت کار این افراد با ابزارهای مختلف و شرایط پیش بینی نشده عجین شده است. برخورد اشیاء و قطعات با چشم انواع آسیب دیدگی ها را ایجاد می کند که در موارد شدید قادر است فرد را برای تمام عمر نابینا کند.

3. نجارها:

کارگران صنف نجاری از گروه های در معرض آسیب محسوب می شوند. چشم این افراد در تماس نزدیک با چوب و قطعات ریز و درشت چوبی یا براده های سمباده ای قرار دارد که در اثر سهل انگاری یا بی احتیاطی می تواند به چشم صدمه بزند. حتی افرادی که به شکل مستقیم با خطوط تولید چوب سروکار ندارند همچنان در معرض آسیب هستند و برای پیشگیری باید از عینک­های ایمنی استفاده کنند.

4. اپراتورهای رایانه:

استفاده بیش از حد از رایانه می تواند فشار زیادی به چشم وارد کند و به تدریج به دستگاه بینایی آسیب می رساند. این گروه از شاغلان در صورت عدم استفاده از عینک مخصوص کار با رایانه یا خودداری از انجام تمرین های چشمی پس از 45روز با آثار خستگی و خشکی چشم مواجه می شوند و در بلند مدت آنها را با آسیب های بیشتری مواجه می­ کند.

* توصیه می ­شود کارفرمایان درباره استفاده از عینک های ایمنی به نکات و پروتکل های توصیه شده عمل کنند تا از بروز آسیب های بینایی پیشگیری شود.

 

بازدیدها: 51

ارسال یک پاسخ