آنچه که از آب مروارید نوزادان باید بدانیم

همه ما شنیده و خوانده ایم که آب مروارید یا بیماری کاتاراکت خاص دوران سالمندی است و معمولاً از دهه پنجم و ششم زندگی ظاهر می شود. این تمام ماجرا نیست زیرا شکل دیگری از آب مروارید یا کاتاراکت نوزادان بروز پیدا می کند که از آن با عنوان «آب مروارید مادرزادی» یاد می شود. آب مروارید به طور معمول بین بزرگسالان در سنین بالا شایع تر است (آب مروارید وابسته به سن). اما گاهی پیش می آید که نوزادان با مشکل آب مروارید به دنیا بیایند و یا کودکان در سنین نوجوانی دچار آب مروارید گردند. این نوع آب مروارید را آب مروارید کودکان می نامند.

آب مروارید نوزادان(آب مروارید مادرزادی) چیست؟

به طور معمول، نوزادان با یک لنز شفاف در هر چشم متولد می شوند. لنز، اشیا را روی شبكیه متمرکز می كند و شبکیه آن ها را به کانون عدسی منتقل می کند تا آن را برای چشم قابل دیدن کند. بعضی از نوزادان به جای یك لنز شفاف، با لنز سفید شیری متولد می شوند كه برای تمركز بر روی اشیاء بیش از حد مبهم است. این بیماری آب مروارید مادرزادی نامیده می شود. لنز مبهم مانع عبور نور به شبکیه می شود، بنابراین تصاویر و اشیا را نمی توان دید.

این عارضه در نوزادان می تواند به سبب عوامل ژنتیکی، مشکلات متابولیکی، عفونت های منتقل شونده به رحم مادر مانند: سرخک یا سرخجه (شایع ‌ترین علت)، آبله مرغان، ویروس سیتومگالو، هرپس سیمپلکس، هرپس زوستر، پلیموئید، آنفولانزا، ویروس اپشتاین، سیفلیس و توکسوپلاسموز، تروماهای زایمان یا برخی داروها نظیر آنتی بیوتیک ‌های تتراسایکلین به فرزند منتقل شود. از نگاه چشم پزشکی این مسئله در طبقه بندی موارد اورژانسی قرار می گیرد و می بایست خیلی سریع درباره این دسته از بیماران تصمیم گیری شود.

در صورتی که پزشک تشخیص دهد برای درمان آب مروارید کودک عمل جراحی لازم است و این کار انجام نشود احتمال لرزش چشم یا اختلال در بافت عصبی آن وجود دارد که در این حالت وقوع انواع اختلالات بینایی به ویژه نابینایی دور از انتظار نیست.

چگونه می توان آب مروارید نوزادان را درمان کرد؟

آب مروارید در نوزادان باید در همان ابتدا مورد توجه قرار گیرد، ترجیحا در طی سه ماه اول زندگی، باید به آن رسیدگی کرد، چرا که این مشکل می تواند مانع از مراحل مهم رشد شود. عدم توجه به آب مروارید مادرزادی ممکن است چشم تنبل یا آمبلیوپیا را ایجاد کند.

جراحی آب مروارید نوزادان در اسرع وقت این اطمینان را می دهد که بینایی نوزاد به اندازه کافی طبیعی شده و رشد سیستم بینایی روند طبیعی خود را خواهد داشت. برخی از متخصصان معتقدند زمان مطلوب برای درمان آب مروارید مادرزادی بین سنین شش هفتگی تا سه ماهگی نوزاد است. در هر حال پزشک بعد از دریافت شرح حال کامل و معاینه دقیق، برنامه درمانی را اعلام می کند.

علایم آب مروارید در کودکان

در کودکان، آب مروارید می تواند در یک یا دو چشم اتفاق بیفتد. لکه های تیره در عدسی ها گاهی ممکن است بزرگتر شده و بیشتر گسترش یابد و به این ترتیب بینایی کودک را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

آب مروارید علاوه بر کاهش دید، می تواند باعث ایجاد “چشم لرزان” و انحراف چشم (لوچي  چشم که در آن دو چشم به جهت های مختلفی نگاه مي كنند) گردد.

زمانی که کودک شما در سن خیلی پایینی قرار دارد، به سختی می توان از پیشرفت علایم آب مروارید جلوگیری کرد. اما چشمان نوزاد شما باید به طور معمول در 72 ساعت پس از تولد معاينه شود و پس از آن نیز 6 تا 8 هفتگی دوباره مورد آزمایش قرار گیرد. گاهی اوقات ممکن است آب مرواريد در سنين بالاتر و پس از این معاينات غربالگری، در چشم کودکان ايجاد شود.

بسیار مهم است که آب مروارید در کودکان به سرعت تشخیص داده شود؛ چرا که درمان به موقع آن می تواند از آسیب های جدی بینایی در بزرگسالی پیشگیری کند. بنابراین در صورتی که در مورد بینایی فرزند خود نگران هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید و در مورد سلامتی چشم او اطمینان حاصل نمایید.

 

بازدیدها: 59

ارسال یک پاسخ